Published: 20.11.2020

Click here to find out when we will come to your local centre with certificates and badges for your successful DOFE graduates.

The exact visit time is always approximate and may vary by +- 60 minutes (except for the first visit to the Local Centre).

Not all DOFE Local Centres are listed here, but only those that have confirmed their participation and interest in receiving the award in this way.

Please contact your regional manager for more information.

 

1st week from 23. 11. to 27. 11.

MONDAY 23. 11.  | PRAGUE

Arrival time  Local Centre
8:30  Ulita House for Children and Youth
9:00  Gymnasium of J. Seifert
9:40  MERIDIAN INTERNATIONAL SCHOOL, s.r.o.
10:15  Gymnasium Čakovice Prague
10:55  Private gymnasium ARCUS PRAHA 9, s.r.o.
11:35  Gymnasium Evolution South Town
12:30  Jan Palach Gymnasium
13:00  YMCA in the Czech Republic
13:15  Gymnasium of Prof. Jan Patočka
13:45  Park Lane International School
14:15  International School of Prague, s.r.o.
17:00  Children's home Unhošt' - YES YES

 

TUESDAY 24. 11.  | PRAGUE

Arrival time Local Centre
8:00 Secondary Industrial School in Prosek
9:00 The English College in Prague - English Gymnasium, o.p.s.
9:50 Gymnasium of Jan Neruda
10:35 AC Sparta Prague - Generali arena
11:10 College of Education and Social Sciences, Secondary School of Education and Gymnasium Prague
11:50 Jan Kepler Gymnasium
13:00 Gymnasium Nad Alejí
13:50 GYMNASIUM ON THE BAY
14:35 Gymnasium Prague 2, Botičská Street
15:10 New PORG, Prague 4, Krč

 
WEDNESDAY 25. 11.  | PRAGUE

Arrival time Local Centre
13:00 Secondary Vocational School Prague, Drtinova
13:45 German School
14:30 Masaryk Secondary School of Chemistry
15:15 ANOA

WEDNESDAY 25. 11.  | PLZEŇSKÝ A JIHOČESKÝ KRAJ

Arrival time Pilsen Region
9:00 College and Secondary School of Education Plzen, Koterovská 85
9:40 Leisure time centre Radovánek, Plzen 3, Pallova 19
11:00 High school club ASK CR, No.34, Gymnasium Jaroslav Vrchlický, Klatovy
   
Arrival time South Bohemia region
13:45 General grammar school, Jírovcova 8, České Budějovice
15:00 Gymnasium Pierre de Coubertin, Tábor, Náměstí Františka Křižíka 860

THURSDAY 26. 11.  | KRÁLOVÉHRADECKÝ A PARDUBICKÝ KRAJ

Arrival time Hradec Králové Region
9:00 Masaryk Business Academy, Jičín
10:30 Gymnasium Dvůr Králové nad Labem
12:00 OA, SOŠ and JŠ with the right of state language examination, Hradec Králové
   
Arrival time Pardubice Region
14:00 KLAS Primary School 
15:05 Gymnasium Dr. Emil Holub Holice

 

FRIDAY 27. 11.  | VYSOČINA, PARDUBICE AND OLOMOUC REGIONS

Arrival time Local Centre
10:00 Bishop's Grammar School, U Klafárku 1685/3, Žďár nad Sázavou
11:45 Gymnasium, OA and language school with the right of state language examination Svitavy
12:40 Integrated secondary school Moravská Třebová
14:00/14:20 Secondary school in Sumperk

 

2nd week from 30 November to 4 December

MONDAY 30. 11.  | JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Arrival time Local Centre
8:15 Brno Gajdošova Primary School
8:50 Gymnasium Brno - Řečkovice
9:30 Gymnasium Brno, Slovanské náměstí
10:20 Primary School Brno, Bosonožská 9
11:00 Primary School Brno, Bakalovo nábřeží 8
13:30 Primary School and Kindergarten Brno, Jan Broskvy 3
15:00 House of Children and Youth Oslavany

 

TUESDAY 1. 12.  | JIHOMORAVSKÝ KRAJ AND ZLÍNSKÝ KRAJ

Arrival time South Moravian Region
8:00 Purkynovo Gymnasium, Strážnice, Masarykova 379
Arrival time Zlín Region
9:30 Gymnasium of J. A. Comenius and Language School, Uherský Brod
10:45 Gymnasium Zlín Forest district
13:00 DD Vizovice

 

WEDNESDAY 2. 12.  | OLOMOUC REGION AND MORAVIAN-SILESIAN REGION

Arrival time Local Centre
8:30 Let's Help Children Live Better Foundation, Olomouc
10:00 Gymnasium Příbor
10:50 SPŠ and OA Frýdek-Místek
11:40 Primary school Paskov
12:26 School of Construction Ostrava
13:25 Gymnasium Havířov - city
14:20 Gymnasium Karviná
15:10 TOM Association of the Czech Republic

 

THURSDAY 3. 12.  | MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Arrival time Local Centre
8:00 Gymnasium PRIGO
8:30 OA and College of Social Sciences, Ostrava-Mariánské Hory
9:15 Teleinformatics
9:50 Wichterl Gymnasium
10:35 Gymnasium Hlučín
11:30 SHS Opava
12:00 Silesian Gymnasium Opava

 

Week 3 from Tuesday 8 December to 11 December

TUESDAY 8. 12. | CENTRAL BOHEMIA REGION

Arrival time Local Centre
9:00 Gymnasium Příbram, Legionaries 402
11:25 Gymnasium Benešov
12:30 Sunny Canadian International School

 

WEDNESDAY 9. 12.  | CENTRAL BOHEMIA REGION

Arrival time Local Centre
10:00 Hotel School, College of Hotel Management and Tourism and JŠ, Poděbrady
10:50 Bohumil Hrabal Grammar School in Nymburk
11:50 Children and Youth House "Na Výstavišti", Mladá Boleslav, Husova 201
15:00 Open Gate

 

THURSDAY 10. 12.  | LIBERECKÝ A STŘEDOČESKÝ KRAJ

Arrival time Local Centre
9:30 Gymnasium Česká Lípa
14:00 Dvořák Gymnasium and Secondary School

 

FRIDAY 11. 12.  | ÚSTECKY REGION

Arrival time Local Centre
9:00 Primary School Štětí, Ostrovní
10:15 Primary school Ústí nad Labem, Elišky Krásnohorské
10:45 Gymnasium, Ústí nad Labem, Jateční 22
11:25 Gymnasium Teplice
12:30 Secondary school ESOZ Chomutov
15:00 Gymnasium, Kadaň
Share this article on:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close