Publikováno: 19.01.2021

Jmenuji se Lucka Škopková a ráda bych vám představila svůj DOFE příběh. Program DOFE pro mě byl od začátku ve všech směrech velkou výzvou. Než jsem se v roce 2013 do programu zapojila, mým středobodem byla převážně škola. To se však s DOFE velmi rychle změnilo a v mnoha věcech jsem dostala nový směr.

Například jsem byla motivovaná k tomu posunout svou jízdu na koni o úroveň výš a udělala si licenci, s kterou jsem se začala závodně věnovat parkurovému skákání. Skrz DOFE jsem také začala zkoušet nové věci. Ve škole jsem pomáhala mladším žákům s jejich učením a byla jsem součástí různých charitativních projektů. Vždy jsem byla velmi nejistá ohledně veřejného projevu a dělalo mi velký problém prezentovat před třídou a různě mluvit před větším publikem. DOFE mě motivovalo k začlenění se do studentského OSN naší školy. Zde jsem pracovala na různých projektech a prezentacích a díky tomuto spolku jsem získala odvahu, kterou jsem před tím postrádala. V roce 2016 jsem se zúčastnila mezinárodní konference studentského OSN v Bukurešti a o pár měsíců později jsem našemu spolku začala předsedat. Byla to pro mě neskutečná cesta, díky které jsem potkala spoustu nových lidí a uvědomila si jakou moc má člověk, když se postaví svému strachu čelem. Můj cíl byl informovat ostatní studenty o důležitosti, přínosu a zajímavosti světa studentského OSN, a tak jsem uspořádala jednodenní konferenci pro jeden z nižších ročníků. Tato konference ukázala, jak probíhají jednání a jaká důležitá témata se během nich probírají. Největší odměnou pro mě byly velmi pozitivní ohlasy od studentů i od učitelů a hlavně to, že se přidalo plno nových členů a studentský OSN spolek mohl dál pokračovat i po mém odchodu na vysokou školu.

Jedna z významných částí mého DOFE příběhu byl můj rezidenční projekt, během kterého jsem odjela na dvoutýdenní letní školu na King’s College do Londýna. Zde jsem potkala spoustu úžasných lidí, se kterými jsem dodnes v kontaktu. Většina z nich byla také účastníky DOFE, a tak bylo skvělé se navzájem podělit o naše zkušenosti a příběhy. Tato letní škola, lidé a prostředí pro mě byli tak velkou motivací, že jsem si slíbila, že zde jednou budu studovat. V září 2017 jsem na King’s College zahájila bakalářské studium, které jsem v květnu 2020 úspěšně dokončila s vyznamenáním. DOFE má na tomto mém velkém úspěchu nemalou zásluhu. Pomohlo mi nebát se a začít zkoušet nové věci a také zvýhodnilo mou přihlášku ke studiu tím, že ukázalo mé odhodlání čelit výzvám, pomáhat ostatním a soustředit se na rozvoj sama sebe i mého okolí.

Při plnění mých aktivit jsem také narazila na řadu výzev a překážek. Někdy bylo těžké, obzvlášť v období zkoušek, skloubit DOFE se studiem, ale zároveň jsem věděla, že mám jisté závazky, které musím dodržet. Tím jsem se naučila disciplíně a hlavně time-managementu, které jsou nyní pro mě nepostradatelné. Naše závěrečné expedice byly výzvou samy o sobě. Zdolali jsme náročné trasy, jak na souši, tak i na vodě, a čelili různým krizovým situacím. Pokaždé to byla zkouška našich fyzických dovedností a psychické odolnosti, která z nás udělala ostřílené zálesáky a utužila naše přátelství. Také teď můžu pyšně říct, že umím kormidlovat kánoi, použít kompas a mapu a do pár minut postavit stan.

Z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že program DOFE je opravdu skvělý a kdokoliv se ho zúčastní, tak z něj bude dlouho těžit. Díky DOFE jsem vystoupila ze své komfortní zóny a zvýšila si své sebevědomí. Skrz mé aktivity jsem se toho o sobě hodně dozvěděla a našla jsem odvahu čelit svým slabším stránkám. Potřeba pomáhat ostatním se pro mě stala samozřejmostí a já jsem se po dlouhé době začala cítit jako aktivní a přínosný článek pro mé okolí. V rámci tohoto programu má člověk možnost se rozvinout, rozšířit si své obzory a více poznat své okolí, což je neskutečně důležité pro budoucí se začlenění do jakéhokoliv kolektivu. Účast v programu DOFE mohu všemi deseti jen doporučit a to komukoliv!

Sdílejte článek na: