Jak funguje program DofE

Program je pro všechny ve věku od 14 do 24 let.

Spočívá v tom, že se pravidelně věnuješ aktivitám ze tří oblastí, každé z nich 1 hodinu týdně. Oblasti DofE jsou pohyb, dovednost a dobrovolnictví. U každé aktivity si stanovíš určitý cíl, který tě bude motivovat a posouvat dál. Na závěr ještě absolvuješ týmovou expedici v přírodě. Celou svou cestu programem zaznamenáváš do online aplikace, a když potřebuješ pomoc, máš k dispozici vedoucího, který ti poradí.

Co ti to přinese?

  • zlepšíš se ve věcech, které tě baví
  • obdržíš mezinárodně uznávaný certifikát
  • najdeš si čas na pomoc druhým
  • získáš skvělé zkušenosti, které se hodí do budoucího života
  • na své DofE aktivity můžeš získat finanční podporu z Fondu DofE

Náplň programu

Délka trvání programu záleží na tom, kterou si zvolíš úroveň. Na výběr je bronzová, stříbrná a zlatá. Pokud si vybereš zlato, čeká tě kromě 4 základních oblastí ještě rezidenční projekt, který můžeš absolvovat v Česku i v zahraničí.
Dovednost
Pohyb
Dorovolnictví
Expedice
Rezidenční projekt
Bronzová úroveň

3 měsíce + 3 měsíce

Aktivitám se věnuješ minimálně 3 měsíce. Navíc si z nich vybereš jednu, které se věnuješ o 3 měsíce déle.

2 dny (1 noc)

Absolvuješ týmovou expedici v přírodě.
Pouze pro zlatou úroveň
Stříbrná úroveň

6 měsíce + 6 měsíce

Aktivitám se věnuješ minimálně 6 měsíců. Pokud nejsi držitelem bronzové Ceny vévody z Edinburghu, vybereš si z nich jednu, které se budeš věnovat o 6 měsíců déle.

3 dny (2 noci)

Absolvuješ týmovou expedici v přírodě.
Pouze pro zlatou úroveň
Zlatá úroveň

12 měsíců + 6 měsíce

Aktivitám se věnuješ minimálně 12 měsíců. Pokud nejsi držitelem stříbrné Ceny vévody z Edinburghu, vybereš si z nich jednu, které se budeš věnovat o 6 měsíců déle.

4 dny (3 noci)

Absolvuješ týmovou expedici v přírodě.

5 dní (4 noci)

Rezidenční projekt můžeš absolvovat v Česku i zahraničí.
Dovednost
Pohyb
Dorovolnictví
Expedice
Rezidenční projekt

Dovednost

V této oblasti máš na výběr z mnoha možností. Od hry na hudební nástroj přes studium cizích jazyků až k vaření či programování. Stanovíš si dosažitelné cíle, a tím se zdokonalíš ve svých schopnostech, zapracuješ na svém talentu nebo získáš úplně nové dovednosti. Důležité je, že tě to bude bavit.
Příklady aktivit

Pohyb

Pohybová aktivita ti pomůže zlepšit výkon a fyzickou kondici. Možná zapracuješ na týmové spolupráci při volejbalu nebo potkáš nové lidi při bruslení. Nemusíš být nejlepší a vyhrávat medaile, stačí se chtít posunout o kousek dál. Naučíš se také dbát na zdravý životní styl.
Příklady aktivit

Dobrovolnictví

Při dobrovolnictví můžeš pracovat na sobě, ale u toho také pomáhat druhým. Bude potřeba rozvinout svou toleranci, zodpovědnost a trpělivost. Kromě doučování spolužáků sem patří uklízení lesa, práce s dětmi, pomoc v potravinové bance a mnoho dalšího. Na možnosti dobrovolnictví se můžeš zeptat svého vedoucího.
Příklady aktivit

Expedice

Expedice je pro tebe výzvou k překonání obav z neznámého a také příležitostí vyrazit s partou na několik dní do přírody a objevovat zajímavá místa v České republice i zahraničí. Expedice má vždy nějaký účel, například mapování zapomenutých míst, sběr rostlin do herbáře nebo zdolání celého sjízdného úseku řeky.
Příklady aktivit

Rezidenční projekt

Čeká tě, pokud se rozhodneš plnit zlatou úroveň DofE. Seznámíš se s novými lidmi a využiješ znalosti a dovednosti, které jsi získal během plnění ostatních oblastí DofE. Pojedeš na místo, které neznáš, a budeš se věnovat něčemu zajímavému a smysluplnému. Můžeš jet na tábor, vzdělávací pobyt nebo se třeba zúčastnit dobrovolnického projektu.
Kde lze plnit rezidenční projekt

Zapoj se do DofE!

Je to jednoduché a zabere ti to 2 minuty. Začít můžeš kdekoli a kdykoli

Fotogalerie

Podívej se na fotky z DofE akcí a najdi i tu ze své ceremonie.
Prohlédnout

Dofe Klub

Zapoj se do dalších aktivit pro všechny účastníky i absolventy DofE a poznej nové přátele.
Přejít na Dofe Klub

Ceremonie

Zjisti, jak probíhá slavnostní předávání DofE certifikátu a odznaku, přihlas se na svou ceremonii.
Více informací

DofE aplikace

Online Record Book je aplikace pro zaznamenávání tvých DofE aktivit. Ve Virtual Training Centre najdeš metodické materiály, návody a další informace.