Program DofE založila roku 1956 Jeho královská Výsost, princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II. Proto název Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh’s Award). S ním se na tvorbě programu podílel i Kurt Hahn, německý pedagog prosazující zážitkovou výuku, a lord Hunt, který mimo jiné vedl první úspěšnou expedici na vrchol Everestu. V Česku program funguje již od roku 1995.

HRHProgram byl vytvořen ve Velké Británii jako prostředek pro podporu seberozvoje mladých chlapců. Byl, a stále je, určený pro každého, bez ohledu na jeho zázemi, fyzické schopnosti, dovednosti nebo zájmy. Již v roce 1958 se otevřel dívkám a začal se šířit po celém světě. V roce 1988 byla založena The Duke of Edinburgh’s International Awards Association, která podporovala fungování programu v zemích mimo Velkou Británii.

Mladí lidé díky programu DofE objevují své místo na tomto světě.

Mezinárodní cenu do České republiky přivedla prvorepubliková golfová šampionka, Lady Luisa Abrahams. V roce 1995 byl program pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy spuštěn pod jménem EDIE na 30 institucích, převážně středních školách. O rok později byla založena národní kancelář. V roce 2013 se změnou jména programu na Mezinárodní cena vévody z Edinburghu vznikla i nová Národní kancelář se sídlem v Praze. Jako první země jsme přijali novou vizuální identitu programu a tento krok přijel podpořit i princ Edward, nejmladší syn prince Philipa, zakladatele programu. Princ Edward je zároveň předsedou správní rady The Duke of Edinburgh’s International Award Foundation.

Program DofE podporují i významné české osobnosti, například dobrodruh Jakub Vágner, horolezkyně Klára Kolouchová, módní návrhářka Tatiana Kovaříková a další.

Programem už prošly tisíce mladých lidí a stále jich přibývá. Proto se Národní kancelář DofE v roce 2019 přejmenovala na Národní centrum DofE.
V roce 2019 se programu věnovalo 5000 účastníků. Zlatou, stříbrnou a bronzovou Cenu vévody z Edinburghu získalo 750 úspěšných absolventů.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je celosvětový program, který funguje ve více než 130 zemích. Díky tomu se české Národní centrum DofE účastní mezinárodních akcí a výměn vedoucích. Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, Česká republika, o. p. s., má licenci k poskytování programu DofE, která je udělována organizací The Duke of Edinburgh’s International Award Foundation. Ta sídlí v Londýně a zajišťuje kvalitu a rozšiřování programu do celého světa. Pro více informací navštivte webovou stránku www.intaward.org.

Zakladatelé programu DofE

Princ Philip

Jeho královská Výsost princ Philip, vévoda z Edinburghu
 • vévoda z Edinburghu a manžel Alžběty II.
 • roku 1956 založil spolu s Kurtem Hahnem a Lordem Huntem DofE
 • princ Philip: „Když byl program v roce 1956 zkušebně spuštěn, nikdo moc netušil, co z něj bude. Velmi rychle však uspěl a od té doby se program DofE stále rozšiřuje po celém světě.“
 • více o historii na stránkách světového DofE

Kurt Hahn

pedagog a politik
 • německý pedagog a politik
 • kvůli židovské národnosti emigroval do Velké Británie
 • propagátor zážitkové pedagogiky
 • zakladatel mnoha vzdělávacích institucí
 • autor obsahové stránky celého programu
 • více informací na Wikipedii

lord John Hunt

první ředitel DofE
 • důstojník britské armády, horolezec a instruktor speciálních jednotek
 • vůdce první úspěšné expedice na Mount Everest (1953)
 • za zásluhy v oblasti práce s mladými lidmi jej královna Alžběta ocenila baronským titulem
 • více informací na Wikipedii