„70 % mladých a 80 % dospělých věří, že samotná formální výuka ve třídách dostatečně nepřipraví mladou generaci na nové výzvy světa.“

A proto je tady program DofE.

Začalo vaše dítě právě plnit program DofE a vy se chcete dozvědět více?
Připravili jsme pro vás souhrn nejdůležitějších informací. Pokud jste nenašli odpovědi na vaše otázky, kontaktujte nás.

Chcete vidět, jak probíhá slavnostní předávání Cen vévody z Edinburghu? Podívejte se do Fotogalerie.

1. Jak program DofE funguje?

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je prestižní vzdělávací program pro všechny ve věku 14 až 24 let. Motivuje v osobním rozvoji, smysluplném trávení volného času a přináší klíčové dovednosti pro budoucí studium i kariéru. Program funguje ve více než 350 školách a organizacích po celé České republice. Věnuje se mu více než 8000 účastníků.

Tento tradiční program neformálního vzdělávání založila britská královská rodina a stále ho aktivně podporuje. Její členové pravidelně navštěvují slavnostní předávání Cen v ČR. Více si můžete přečíst v sekci Historie.

Více o tom, co účastníky během programu čeká, zjistíte v sekci O programu.

2. Co přináší program mladým lidem?

Mladí lidé si určují sami, čemu se chtějí v oblastech DofE věnovat a stanovují si cíle, kterých chtějí dosáhnout. Kromě nezapomenutelných zážitků, získají absolventi také mezinárodní certifikát. Ten jim pomůže při přijímacím řízení na vysoké školy u nás i v zahraničí. Bude také zajímat budoucí zaměstnavatele, jako důkaz získaných dovedností (komunikace, práce v týmu, adaptabilita).

Program účastníkům dále přináší:

  • zlepšení emoční pohody
  • samostatnost a kreativitu
  • zlepšení fyzické kondice
  • zapojení se do dobrovolnictví a komunitního života
  • zvýšení zájmu o životní prostředí
  • zlepšení zaměstnatelnosti a finančního ohodnocení.

3. Bezpečnost

Účastníci programu plní DofE na své škole, ve své organizaci nebo zapojením se do platformy iDofE. Získají zkušeného vyškoleného vedoucího, který se jim systematicky věnuje a pomáhá jim s plněním programu. Ten na ně dohlíží také během týmové expedice v přírodě.

Vedoucí DofE mají školení, které je akreditováno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Na všechny účastníky programu DofE se vztahuje úrazové pojištění (v rámci členství DofE v ČRDM). Zpracovávání a ochrana osobních údajů probíhají podle platných zákonů České republiky.

4. Kolik to stojí?

Program DofE stoji jednorázově od 200 Kč do 600 Kč, podle zvolené úrovně (bronzová, stříbrná, zlatá) viz obrázek:

Tento příspěvek slouží k pokrytí nákladů na administraci, ceremonii a používání online aplikace. Příslušná částka se platí při registraci do účastnické aplikace Online Record Book. Žádné další poplatky nejsou účtovány, ale je potřeba počítat s jistými finančními výdaji na realizaci expedice (cestovné, strava, výbava). O finanční podporu pro pokrytí některých nákladů, spojených s plněním programu, může škola/organizace žádat ze Sociálního fondu DofE.

5. Podpořte nás

Pokud chcete, společně s námi, rozvíjet mladé lidi a měnit podobu českého vzdělávacího systému, můžete nás podpořit. Více informací najdete v sekci Pro podporovatele.