Publikováno: 05.05.2021

Od pátku 23.4. do neděle 26.4. proběhl Global Youth Summit, který měl za cíl vymyslet řešení dopadů Covid-19 a klimatických změn na životy mladých lidí z celého světa a aktivně jednat s vrstevníky celého světa, vládami i tvůrci politik. Do finálního výběru za Českou republiku se dostalo 9 účastníků DofE. Spojuje je ambice měnit svět, ve kterém žijeme, připravovat mladé lidi na budoucnost a intenzivně podporovat a rozvíjet své komunity. A jak svoji účast na Summitu hodnotí?

Adam Škvor, Gymnázium Evolution

Otevřel se přede mnou nový svět. Svět mladých lidí, kteří se snaží dělat svět lepším místem, řeší světové problémy všeho druhu a chtějí své dosavadní zkušenosti rozšířit mezi ostatní.  

Shrnout celý summit do několika řádek je téměř nemožné, nicméně se o to pokusím. Chopte se všech příležitostí, které Vám život nabídne. Nikdy nevíte, kam Vás jednotlivé cesty zavedou. Stále nevíte, jakou životní cestou se vydáte, ale už byste si ji chtěli vybrat? Vůbec to nevadí. Klíčem k úspěšnému životu není mít přesný plán, dělejte zkrátka to, co vás baví a naplňuje. Ona se vám vaše kariéra představí sama :). Zlepšujte se ve svých „soft skills“ (komunikace, naslouchání, leadership…), tyto dovednosti pomalu ztrácíme, ale budou to klíčové dovednosti budoucnosti. Svět čelí několika problémům, které nastartovala, nebo prohloubila pandemie COVID-19. Vytvořte si projekt (ať už samostatně nebo v teamu), který bude řešit některý problém, který byl způsoben nebo prohlouben pandemií. Můžete požádat o grant na https://globalyouthmobilization.org/local-solutions/ ve výší od $500 – $5.000. 

Nikdy bych nevěřil, že se díky DofE dostanu na tak inspirativní celosvětový summit. Myslím, že to potvrzuje to, že když se člověk chopí všech příležitostí, které ho obklopují, tak ho některá zavede mnohem dále, než by na začátku čekal. Děkuji celému teamu DofE.

Amálie Papoušková, Gymnázium Vysoké Mýto

Jmenuji se Ami a je mi sedmnáct let. Studuji na gymnáziu ve Vysokém Mýtě a právě dělám zlatou úroveň DofE. Plnění DofE programu mi v pandemii hodně pomohlo, protože jsem měla stanovené cíle. Tyto cíle jsem se snažila plnit, ačkoliv mi občas chyběla motivace, ale aspoň jsem se nenudila a měla jsem co dělat. Díky DofE jsem se mohla zúčastnit Global Youth Summitu. Přestože jsem celou dobu „jen“ seděla u počítače, byl to jeden z mých nejlepších víkendů v období pandemie. Moc jsem si celý program užila. Díky spolupráci WHO s dalšími organizacemi pro mládež (YMCA, YWCA, IFRC, WAGGGS, WOSM, DofE) byl uspořádán summit s velmi pestrým programem. Hlavním tématem byl COVID-19 a mládež. Během dne jsme si mohli vybírat z tzv. breakout sessions, podle toho, co nás zajímá. Některých přednášek jsme se mohli aktivně účastnit. Nejvíce mě zaujalo téma vykořisťování a obchodování s lidmi. Přednášející nás učili rozpoznat znaky a jak takový problém nahlásit. Dále jsem se zúčastnila přednášek o změnách klimatu a duševním zdraví. 

Co se mi na summitu líbilo nejvíce? Networking sessions s maximálně 20 účastníky, se kterými jsme společně diskutovali o probíraných tématech. Seznámila jsem se se spoustou skvělých, inspirujících studentů. Ale věřte, že diskutovat v angličtině ve dvě hodiny ráno pro mě nebylo úplně jednoduché. Přesto celý víkend byl opravdu přínosný. Jsem stále v kontaktu s DofE členy z Velké Británie. Summit mě inspiroval a motivoval k zapojení do různých kampaní, které zvyšují povědomí o globálních a ekologických problémech. Děkuji DofE za tuto skvělou příležitost!

Kateřina Nováková, DofE online

Summit mi přinesl vizi a naději. Nezáleží na tom, kde žijeme, čelíme stejným problémům. Vlády neslyší naše hlasy a podceňují naše schopnosti. Právě teď je čas společně zlepšit svět. Zapojit se a pomoci našim komunitám. Svět nás potřebuje

Lenka Galatíková, Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť

Když mi volali z DofE, že mě vybrali a že za pár dní budu reprezentovat Českou republiku a DofE na Global Youth Summitu, byla jsem naprosto nadšená. Teď je pár dní po Summitu a moje nadšení z celé události se alespoň zdesetinásobilo! Párkrát v životě jsem zažila studentské konference (např. Konference českých nadějí), ale tohle bylo úplně něco jiného.  Vědět, že mladí lidé z nejrůznějších koutů světa, kteří mají oči otevřené a aktivně chtějí své okolí měnit k lepšímu, ve stejný čas sledují to, co vy, je prostě nepopsatelné. 

Během víkendu jsem se zúčastnila řady velmi zajímavých a inspirativních zasedání (sessions). Protože jsem vedoucí turistického oddílu mládeže Medvědí stopa Holešov, a také instruktorkou zážitkové pedagogiky v Tokaheya s.r.o., nejvíce mě zajímaly schůze věnované právě vzdělávání. Bylo úžasné poznat skautské vedoucí z Nigerie, Bangladéše nebo Brazílie a poslouchat jejich zajímavé příběhy a přijít na to, že i přesto, že nás dělí tisíce kilometrů, máme v oddílech podobné zkušenosti, řešíme obdobné problémy.  

Mojí nejoblíbenější částí dne se staly „Networking sessions“, kde jsme s ostatními účastníky mohli otevřeně sdílet pocity ze schůzí, a také jsme se snažili společně přijít na to, jak naše nové znalosti reálně využít. I když pro mě bylo těžké po tolika hodinách strávených díváním se na obrazovku udržet v neděli pozornost, ze Summitu si odnáším spoustu nových informací (až jsem chvílemi měla pocit, že více inspirace můj mozek nezpracuje). Děkuji, že jsem mohla být součástí tak skvělé iniciativy! 

Martin Mojžíš, Sunny Canadian International School

Dostal jsem úžasnou možnost zúčastnit se během víkendu 23.-25.4. akce Global Youth Summit, která je určená pro mladé studenty. Jedná se o akci vytvořenou organizacemi DofE, IFRC, WAGGGS, WHO, UN, YMCA a mnoha dalšími, které nám dlouhodobě poskytují platformu pro sdílení zkušeností a načerpání inspirací, jak ostatním kolem sebe více pomáhat. I přesto, že mi účast zabrala celý víkend od ranních do pozdních večerních hodin, musím s nadšením říct, že to stálo za to. Summit mi přinesl novou perspektivu, jak se dívat na svět, a dal mi naději, že svět by mohl být v dobrých rukou. Po prvních pár přednáškách jsem byl tak silně namotivován, že jsem se rozhodl stát se dobrovolníkem Českého červeného kříže, protože chci pomáhat těm, kteří naši pomoc nejvíce potřebují. V této souvislosti bych rád také poukázal na skutečnost, jak nezbytné a důležité je starat se nejen o sebe navzájem, ale také pečovat o naši planetu každodenními drobnými aktivitami. Pokud někde na ulici uvidíte válející se odpadky, prosím, vezměte je a vyhoďte do koše, pokud můžete. Poděkují nám nejen zaměstnanci úklidových služeb, ale také příroda a celá planeta, kterou tady zanecháváme pro naše budoucí generace.  

Díky summitu jsem objevil mnoho nových programů. Například program Earth Tribe nám nabízí tři výzvy, které můžeme plnit ve prospěch náš a ve prospěch naší planety. Bližší popis najdete na jejich stránkách. Dále jsem získal informace o programu United World Schools, který mě opravdu uchvátil. V tomto programu se může jakákoliv škola stát školou partnerskou a pomáhat tak studentům ze zemí třetího světa v jejich studiu. Po všech přednáškách následovaly mimo jiné také seznamovací schůzky, kde se zúčastnění mohli vzájemně poznat a sdílet své zkušenosti a nápady. Díky tomu jsem se seznámil s mnoha báječnými studenty z různých koutů světa, jako například Singapur, Filipíny, Malajsie, Brazílie atd. Věřte, že to byla pro mě mimořádná zkušenost, která mě do mého dalšího života nesmírně obohatila. Pokud vás mrzí, že jste se na summit nemohli dostavit, nezoufejte! Všechny přednášky budou brzy dostupné na YouTube kanálu GYMobilization. Ještě jednou bych chtěl, poděkovat organizaci DofE za skvělou zkušenost a za možnosti a výzvy, které před nás staví.  

Orlando Ramirez, Sunny Canadian International School

Mezinárodní summit byl pro mě velkou příležitostí k rozšíření svých znalostí o jiných kulturách, zahraniční politice a světových problémech. Bylo velmi zajímavé poslouchat všechny tzv. Speakers, kteří pocházeli z různých organizací, jako jsou WHO, OSN, EU a mnoho dalších. Tyto osoby taky pocházely z různých prostředí a míst z celého světa. Díky tomu byla každá schůzka jedinečným zážitkem. Měli jsme taky možnost komunikovat s těmito osobami, hlavně pomocí interaktivní platformy summitu. Tahle interaktivita byla dalším důvodem proč schůzky nebyly jen monologem professora nebo doktora. Dali nám možnost být součásti dialogu a témat, za co jsem opravdu vděčný. Nejlepší na tom bylo, že všichni účastníci se o tato témata zajímali stejně jako já. Díky tomu byly tzv. Break rooms, kde se účastníci mohli navzájem komunikovat, velmi zábavné a zajímavé. Získal jsem spoustu nových přátel z celého světa. 

Také jsme si mohli vybrat z množství zajímavých seminářů. Tyto schůzky zahrnovaly mnoho různých témat, od cílů udržitelného rozvoje (SDGs) až po budoucnosti práce a digitálního aktivismu. Digitální aktivismus ve skutečnosti byl jedním ze zasedání, které nejvíce ovlivnilo můj pohled na politiku. Vždy jsem měl dojem, že digitální aktivismus nemůže nikdy nic znamenat, jako účastník Global Youth Mobilization jsem se dozvěděl, že to není pravda. Existuje mnoho změn, dokonce i digitálně, kterých společně můžeme dosáhnout. 

 Celý summit byl naplněn pozitivní energií odolných a odhodlaných lidí, a to vše ve prospěchu změny světa na lepší místo pro naše i budoucí generace. 

Šárka Pospíšilová, Gymnázium Česká Lípa

Díky účasti na Globálním summitu mládeže společně se zástupem mladých lidí z celého světa, kteří se nebojí vystoupit ze své komfortní zóny, a i přes stále trvající pandemii s nadšením pomáhají druhým, mi bylo umožněno podívat se na věci z různých úhlů pohledu, a lépe tak porozumět zásadním problémům, kterým současná společnost dennodenně čelí, a hledat jejich možná řešení. Program akce mě jak po stránce obsahové, tak organizační rozhodně nezklamal. Každé setkání mělo něco do sebe, dokázalo mě zaujmout, a to nejen celkovým zpracováním, ale i samotnou nabídkou témat – od naprosto klíčové, ač často přehlížené, duševní hygieny, přes klimatické změny, až po dostupnost vzdělávání a elektronických zařízení. Během tzv. „networking sessions“ jsem se blíže seznámila s několika inspirativními lidmi a aktivně se přitom zapojila a přispěla svými názory do přátelsky vedených diskusí. Přiučila jsem se spoustě nových informací, které v budoucnu zcela jistě zužitkuji ať už k osobnímu rozvoji, tak k šíření povědomí o dopadu koronaviru nebo boji proti dezinformacím. Řekla bych, že se jednalo o opravdu smysluplně strávený víkend, který mi bude neustále připomínat, že je třeba si vážit toho, co mám, jelikož i ty zdánlivě samozřejmé věci ve skutečnosti ani zdaleka tak samozřejmé nejsou, navíc když nyní vím, jak rychle se může situace změnit, a to kdykoli a bez ohlášení. 

Tanita Býmová, Gymnázium Matyáše Lercha v Brně

Když mi paní profesorka navrhla, že se můžu účastnit setkání mládeže pod záštitou WHO, s radostí jsem kývla. Jako první jsem uvítala online sraz všech studentů-  trochu jsme se seznámili a povykládali o zkušenostech z online výuky. V pátek po škole jsem si odpočinula od obrazovky a odpoledne jsem se s chutí připojila na přivítaní. I přes lehké problémy s kvalitou zvuku a videí se v proslovu střídali lidé z rozlišných zemí.  Poté jsme si mohli vybrat nejrůznější témata, někdy byl problém vybrat si, které ze tří témat je nejzajímavější. Ze všech přednášek jsem si něco odnesla. A co mi přineslo nejvíc? Snad poznání nejrůznější přízvuků. Doufám, že se ještě dostanu na podobné akce. 

Yuliia Badziuk, Sunny Canadian International School

The event was a truly motivating experience. Seeing so many people unite to discuss the problems brought into our daily lives by the Covid-19 pandemic really showed we are not alone in this difficult situation. The Networking Sessions were my absolute favourite ones – I, too, got to speak up and discuss some important matters with the other members of the audience.  

Personally, I got inspired to try and do some volunteering work once the restrictions are finally taken down I feel like it would be a shame to have listened to how activists from all over the planet are trying to make the world a better place without eventually taking part in it myself. I want to pursue a career in the medical field, so I will consider something connected to healthcare.  

Sometimes you need to hear about seemingly obvious things from a different person to realize their true meaning. What stuck with me the most was when one of the speakers insisted that it is normal to be less productive then usual, that your body and mind are currently undergoing a significant amount of stress and that we should all take a moment and show ourselves some love. As a student that’s about to pass the exams, I found a lot of comfort in that thought. Productive or not, you are loved and valid, and you can make a difference.  

Sdílejte článek na: