Publikováno: 01.03.2023

Ve čtvrtek 16. února proběhly v prostorách základní školy Jiráskovy sady v Příbrami hned dvě slavnostní ceremonie DofE. Z rukou výkonného ředitele DofE Tomáše Vokáče přebralo ocenění přes 80 mladých lidí ze čtyř různých krajů České republiky, kteří dosáhli bronzových a stříbrných úrovní.

Naučit se korejsky, ovládnout hru na ukulele či dobrovolně pomáhat na farmě i takové cíle si vytyčili mladí lidé, kteří získali bronzové a stříbrné certifikáty. Úplně poprvé se dofáci setkali s novým balením odznaků. Nové zpracování přímo navazuje na kampaň Hrdinové každého dne s Karlem „Kovy“ Kovářem. Balení je unikátní nejen svým designem, ale také tím, že je vytvořené tzv. rostoucím papírem.  „Cílem bylo vytvořit balení, které zaujme mladé na první pohled, je ekologické a má smysl. Dofáci si papír můžou doma zasadit a později se s ostatními na síti podělit o své rostlinky. Chceme tak v lidech probudit zájem o ekologii a udržitelnost,“ říká event manažerka Veronika Pantůčková, která za celým nápadem stojí. 

Hlavní je se nebát 

Dofáci se díky vytyčeným výzvám naučili vystoupit z komfortní zóny a překonat tím sami sebe. Občas je tak plnění DofE výzev přivede na zajímavá místa. Bronzovým certifikátem oceněná studentka Obchodní akademie Karla Smejkalová se tak ocitla jako dobrovolná výpomoc na farmě: „Naučila jsem se pracovat s velkými zvířaty a nebát se jich, zpracovávat mléko nebo řídit traktor“, svoji zkušenost popisuje velice pozitivně a tvrdí, že díky DofE objevila svoje poslání.  

Z Česka až na Azorské ostrovy 

Expedice jsou nedílnou součástí plnění DofE programu a vydat se na ni můžete opravdu kamkoliv. Absolventi stříbrné úrovně z táborského gymnázia si pro svou dobrodružnou výpravu vybrali exotické Azorské ostrovy, kam se vypravili spolu se svými pedagogy. „Plnění stříbrné úrovně bylo opravdu zábavné.“  Ne vždy bylo ale plnění expedice procházka růžovou zahradou: „Největší zádrhel byl asi ten, když jsme se objevili před kempem, ve kterém nás majitel odmítl ubytovat. Bylo osm večer, stmívalo se, měli jsme hlad a byli jsme skoro bez vody. Zákaz kempování mimo kempy to dost komplikoval. Po chvilce lehké paniky a rozmýšlení se, se na nás štěstí pousmálo a zlatá mladá rodinka nás ubytovala u nich.“ 

Zážitek, na který nezapomenete 

Na rozdíl od svých spolužáků, kteří se jako druhý jazyk učí španělsky nebo německy se Kristýna rozhodla začít s netradiční a náročnou korejštinou. „Plnění DofE jsem si užila. Byla to nová zkušenost, za kterou jsem ráda, a na kterou nezapomenu. Jako dovednost jsem měla korejštinu, se kterou hodlám pokračovat na vysoké škole,“ vzpomíná Kristýna Hajníková z Českého Krumlova.  

Sdílejte článek na: