Publikováno: 30.10.2022

Nad Tatrou se blýská na lepší časy! Tak se jmenoval náš Erasmus+ projekt, který jsme letos uspořádali s DofE Slovensko na začátku srpna. Naše týmy se setkaly v krásném prostředí slovenských Tater, abychom se od sebe mohli vzájemně učit a inspirovat se. Snažili jsme se co nejvíce času trávit venku, v inspirativním prostředí v okolí Štrbského plesa. A protože jsme zastánci neformálního vzdělávání, nebyla to žádná nuda!

Účastníci se seznámili díky tzv. icebreakers a seznamovacím hrám a práce mohla zažít. V rámci role play aktivit si účastníci vyzkoušeli, jak program DofE přiblížit mladým lidem z generace Z a jak je zaujmout a motivovat. Soustředili jsme se i na znevýhodněné děti a mladé lidi a během kreativního workshopu jsme se věnovali novému programu Stand by Me, neboli Stojím při tobě. Tento komplexní „buddy“ program, který pomáhá dětem a mládeži (13-24 let) v obtížné životní situaci se seberealizací a adaptací do kolektivu vrstevníků. Jak cizincům a dětem z Ukrajiny, tak i jinak znevýhodněným dětem. Diskutovali a brainstormovali jsme i o ORB a dalších digitálních nástrojích, které můžou nám i DofE vedoucím ulehčit práci a lépe komunikovat s mladými lidmi. Nebojte, nezapomněli jsme ani na expediční část! Naše týmy se vydaly utužit své přátelství na Chatu pod Soliskom.

V obdobném duchu se neslo i říjnové Erasmus+ školení Train the Trainers v Rumunsku. V Cluji se 4 účastníci z České republiky setkali se 4 účastníky z naší partnerské organizace DofE Romania. Celé školení bylo facilitováno zástupcem International Award Foundtion, který účastníkům předal své zkušenosti z oblasti síťování a tvorby komunity a facilitoval aktivity zaměřené na praktický nácvik a sdílení zkušeností v této oblasti. S rumunskými kolegy jsme se také věnovali společnému projektu Stand by Me. Zaměřili jsme se například na to, jakým způsobem nejlépe motivovat mladé lidi z Ukrajiny, aby se do projektu zapojili a co nejvíce z něj benefitovali.

Těšíme se na další Erasmus+ projekty, které proběhnou příští rok!

Sdílejte článek na: