Publikováno: 17.11.2021

8 mladých sparťanů při slavnostním předávání v Generali Česká pojišťovna Areně získalo bronzovou Cenu vévody z Edinburghu. Stali se tak absolventy programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který před 65 lety založil princ Philip. Do programu, který nyní funguje ve 130 zemích světa a ročně jej plní 1,3 milionu mladých lidí, jsou po vzoru Manchester City zapojeny všechny fotbalové kluby z Premier League. AC Sparta Praha je zapojena 3 roky a za dobu působení se zapojilo 69 hráčů a hráček.

Pro hráče v AC Sparta Praha je program povinný pro hráče v kategorii U15, stejně jako tomu je v Manchester City. Cílem účasti je mimo jiné naučit mladé sportovce dobrovolnictví v rámci trénování přípravek. Brankář Matěj Chloupek tuto zkušenost hodnotí pozitivně: „Vidět malé brankáře, jak se ode mě učí, je úžasný pocit. Snažil jsem se jim poradit základy brankářské techniky a jak si nastavit psychiku do zápasu.“ Podle trenéra Michala Vychodila je právě trénování přípravek nejdůležitější součástí programu. Věří, že někteří z hráčů, kteří absolvují trenérskou praxi, mají potenciál v budoucnu rozšířit řady trenérů Sparty.

Při ceremonii vyšlo najevo, že mnozí ze zapojených hráčů se v rámci programu věnovali hře na hudební nástroj. Jinak tomu nebylo ani u záložníka Adama Vaise, který si jako cíl stanovil naučit se písně od Metallicy: „Než jsem se zapojil do programu, neuměl jsem kytaru ani držet. Teď hraju pravidelně a různé žánry.“ Účast v programu hráče obohatila i o několikadenní dobrodružnou expedici, na které si vyzkoušeli vyrazit na túru do přírody, spát ve stanu, vařit si z předem nakoupených zásob a nemít po ruce technologie.

Všechny tyto zkušenosti mají rozvíjet mladé hráče kromě sportovní stránky i po té osobnostní, což zdůraznil i člen představenstva AC Sparta Praha Petr Hrdlička ve svém proslovu: AC Sparta Praha reprezentuje jméno a značku, která nás zavazuje nejen vítězit na ligových trávnících, ale také hrát výraznou společenskou úlohu v rozvoji celé naší společnosti.  Našim úkolem je přispět k výchově nových fotbalových talentů, ale především k výchově mladých, vzdělaných a slušných lidí. Program DofE těmto našim cílům a jejich naplňování výrazně přispívá.

Sdílejte článek na: