Publikováno: 22.04.2022

Unikátní lipová alej o 100 stromech bude 23. dubna 2022 slavnostně vysazena ve Vestci u Prahy za účasti Hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové. Součástí bude i bohatý doprovodný program, v rámci kterého se rodiny s dětmi například dozví, proč je důležité stromy sadit. K ochutnání bude občerstvení z pražského Bistra Vltava s ukrajinskými pokrmy a nebude chybět ani hudební doprovod. Stovka lip bude připomínat odkaz prince Philipa, který by loni oslavil 100. narozeniny, a který před 66 lety založil program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) na podporu mladých lidí.

Sázení stromů je společnou aktivitou programu DofE, iniciativy Sázíme budoucnost a Středočeského kraje. Celorepublikově je do programu DofE zapojeno více než 300 škol a organizací a jenom ve Středočeském kraji téměř 40 škol a organizací. Celosvětově program plní mladí lidé ze 130 zemí. Programu se účastní více než 5 000 účastníků ročně a v roli mentorů mladých lidí je více než 1 500 učitelů z celé republiky.

Vysázením lipové aleje vyvrcholí oslavy 100 let prince Philipa, které české Národní centrum DofE realizovalo od minulého roku pod názvem #dofe100. Přes platformu darujme.cz lidé mohli darovat finanční prostředky pro umožnění zapojení se do programu i sociálně znevýhodněným mladým lidem. „Po vypuknutí války na Ukrajině se Národní centrum DofE rozhodlo, že další věnované prostředky věnuje na projekt „Stojím při Tobě“ věnovaný pomoci s integrací mladých lidí z Ukrajiny v nové zemi. Projekt připravuje spolu se slovenskou a rumunskou pobočkou programu a v dubnu získal záštitu MŠMT,“ doplňuje výkonný ředitel DofE v České republice, Tomáš Vokáč.

Sázení Aleje se zúčastní nejen předem zaregistrovaní dobrovolníci, kteří se rozhodli pomoci se samotným sázením, ale i ti, kteří program DofE finančně podpořili a jejich jménem bude konkrétní strom vždy vysazen. Mezi nimi bude například i ředitelka Google ČR, Taťána le Moigne, členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ, a.s. Michaela Chaloupková. Zúčastní se i Radní Středočeského kraje pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha, 1. tajemník ukrajinské ambasády Ostap Lukianchuk nebo náměstkyně ministryně pro životní prostředí, Eva Volfová. Pokud máte o registraci zájem, navštivte sociální sítě DofE nebo sekci novinky na dofe.davidsejna.cz a registrujte se přes odkaz do dnešní půlnoci.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close