Publikováno: 15.03.2022

Ve Vestci u Prahy bude vysazena unikátní lipová alej. Sázení stromů je společnou aktivitou programu DofE, iniciativy Sázíme budoucnost a Středočeského kraje. Stovka lip ve Vestci poroste jako připomenutí odkazu prince Philipa, který by loni oslavil 100. narozeniny, a především jako připomenutí jeho aktivit na podporu mladých lidí.

REGISTRUJTE SE JAKO DOBROVOLNÍCI NA SÁZENÍ ZDE.

Princ Philip založil před 66 lety program neformálního vzdělávání na podporu mladých lidí v dlouhodobém rozvoji, Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburg’s International Award, zkráceně program DofE). Program se rychle rozšířil i do zahraničí a dnes funguje ve 130 zemích světa. Středočeský kraj a DofE loni podepsaly Memorandum o spolupráci. V kraji je nyní do programu DofE zapojeno téměř 40 různých škol.

V minulém roce se na počest princových nedožitých 100. narozenin konaly celosvětové oslavy jeho odkazu. U nás je realizovala česká pobočka programu DofE, která funguje již 27 let a spolupracuje s více než 290 školami po celé ČR. Oslavy probíhaly pod názvem #dofe100 a vyvrcholí právě vysazením lipové Aleje prince Philipa ve Středočeském kraji, konkrétně ve Vestci u Prahy.

Těší mě, že budeme mít v kraji alej vysázenou právě na počest prince Philipa. Jeho celoživotní aktivity ve prospěch mladé generace, ale i ve prospěch životního prostředí, jsou obdivuhodné a měly by být příkladem pro ostatní. Najít optimální místo pro vysazení lipové aleje nebylo jednoduché. Z mnoha středočeských obcí, které projevily zájem, byl nakonec po dohodě s DofE a odborníky na dendrologii vybrán Vestec, kterému tímto gratuluji. Sázení Aleje čítající 100 stromů proběhne 23. dubna 2022 ve spolupráci s iniciativou Sázíme budoucnost,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Projekt #dofe100 odstartovala recepce k odkazu prince Philipa, kterou DofE uspořádalo pod záštitou místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Jiřího Růžičky v červnu 2021. Lidé i firmy, kterým není lhostejná budoucnost mladé generace, v rámci této iniciativy stále mohou přispívat přes platformu darujme.cz na Sociální fond DofE a umožnit tak sociálně znevýhodněným mladým lidem, aby se do programu zapojili. Za každých darovaných 10 000 Kč pak DofE také vysadí strom v Aleji prince Philipa a podpoří tak nejen mladé lidi, ale především ekologii, která byla princi Philipovi velmi blízká. Vzhledem k současné situaci finanční prostředky z dalších prodaných stromů poputují také na rozvoj DofE projektu zaměřeného na integraci mladých lidí z Ukrajiny, kteří nyní přicházejí do ČR.

Projektu #dofe100 vyjádřili podporu i patroni programu, moderátor TV Nova Karel Kašák a mistryně světa v bojových sportech Martina Ptáčková. „Spojuje nás to, že jsme na sobě nikdy nepřestali pracovat a nevzdali jsme se. A právě proto jsme se rozhodli DofE a jejich projekt #dofe100 podpořit. DofE mladé lidi učí, jak na sobě pracovat, dotahovat věci do konce, pracovat v týmu a plnit si sny a zároveň pomáhat ostatním. Vybrané finanční prostředky z #dofe100 pomohou těm, kteří by se do programu jinak přihlásit nemohli.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close