Publikováno: 23.04.2024

Do Velkého sálu Obchodně-podnikatelské fakulty Slezské univerzity bylo pozváno 300 absolventů bronzové a stříbrné úrovně programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) z Moravskoslezského kraje.  

V České republice program inspiruje mladé lidi ve věku od 14 do 24 let již od roku 1995, v roce 2023 se do něj zapojilo nově 5300 studentů. V Moravskoslezském kraji v letošním roce plní program téměř 800 studentů ve 47 školách a dalších organizacích. Každý účastník si volí dovednost, sportovní aktivitu a dobrovolnickou pomoc dle svého zájmu, a těm se pak věnuje po dobu, která je spojena s absolvováním bronzové, stříbrné a zlaté úrovně. Nedílnou součástí programu je také týmová expedice.  

Program je dlouhodobě podporovaný také Moravskoslezským krajem. „V letošním roce předáváme ceny největšímu počtu mladých lidí v historii programu v České republice. Mám radost, že se k nám každoročně připojuje více studentů, pedagogů i škol než v roce předešlém, což svědčí o tom, jak mladá generace přemýšlí o svých aktivitách či dobrovolnictví. Upřímně nás těší i podpora Moravskoslezského kraje pro zapojené organizace a jeho výrazná spoluúčast při organizaci obou ceremonií, “ říká Tomáš Vokáč, výkonný ředitel české pobočky The Duke of Edinburgh’s International Award. 

Studentka Eliška Veselá z Gymnázia v Třinci na akci dorazila ve vlastnoručně ušitých šatech: „Kromě šití a háčkování jsem se v rámci programu DofE věnovala cvičení pilates a rámci dobrovolnictví jsem chodila pomáhat do mateřské školy. Expedici jsme absolvovali na kolech v okolí Zlína.“ Absolvent bronzové úrovně Adam Richter ze Střední průmyslové školy stavební v Opavě doplňuje, co mu program přinesl: „DofE mi otevřelo dveře k aktivitám, kterým bych se normálně vyhýbal. A naučilo mě, že překonání komfortní zóny je často osvěžující a lehčí, než se zdá.“  

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti či dovednosti. V roce 1988 byla založena mezinárodní asociace, která podporuje fungování mimo Velkou Británii. 

 

Sdílejte článek na: