Publikováno: 18.10.2019

Jaké je to plnit si DofE a v čem to spočívá?
Co je nejtěžší a co DofE přináší?
Přečtěte si článek o Karolíně Letochové, která je absolventkou bronzové a stříbrné úrovně a nyní se věnuje zlatu.

Karolíně je 17 let a pochází z malé vesnice u Olomouce, která se jmenuje Lašťany.

O DofE se dozvěděla na stránkách své školy, kde si DofE plnil student z Číny, který byl v ČR na ročním pobytu. Karolína se rozhodla zkusit všechny úrovně DofE. Začala na bronzové, pokračovala na stříbrnou a teď se již druhým rokem věnuje zlatu.

Jaké aktivity sis vybrala ve 3 oblastech DofE? A jaké jsi měla u jednotlivých aktivit cíle?

V Pohybu jsem chtěla zkusit nějaký týmový sport, jelikož jsem ale často pryč a mám nepravidelný rozvrh, rozhodla jsem se nakonec pro běh. Mým cílem je uběhnout půlmaraton, nejlépe samozřejmě za nějaký sympatický čas. Taky jsem si slíbila, že si do zlaté úrovně dám alespoň jednu věc, kterou bych jinak v životě dělat nezačala. To byla v mém případě norština, kterou se druhým rokem učím a začínám v ní být schopná i komunikovat, což je ostatně i mým DofE cílem. Ve všech úrovních jsem se vždy v rámci dobrovolnictví věnovala práci s dětmi. Nyní se už třetím rokem věnuji nadaným dětem ze základních škol. V dobrovolnictví nemám pevně daný cíl, který si ale ani určit nejde. Pro mě je důležité, že mě ta aktivita nějakým způsobem naplňuje, dává mi smysl a poznávám díky ní nové věci.

Kam jsi vyrazila na expedici a na co nejraději vzpomínáš? 

Na bronzovou expedici jsme vyrazili do Jeseníků, na stříbrnou o rok později do Beskyd. V rámci zlaté úrovně jsme zamířili na Ukrajinu. Zážitků jsem si z expedic odnesla strašně moc. Na bronzové expedici jsem šla v týmu s dívkami z celého světa. Uměla jsem dohromady asi dvě slova anglicky, o to byla ta cesta zajímavější. Nejlepší zážitky mám ale asi z naší cvičné stříbrné expedice, kde jsme vyrazili na jednu z nejtěžších tras v Beskydech. I přes neustálé stoupání a klesání jsme se dokázali zasmát při tvorbě expedičního videa a musíme se usmát, i když se na něj díváme dnes. 

Která z aktivit Tě v DofE nejvíce baví a proč?

Nemyslím si, že bych měla jednu nejoblíbenější. Expedice je pro mě ale vždy příjemné zpestření celého programu. Rok tvrdě pracujete na všech svých aktivitách a potom jedete někam do hor. Nejvíc mě tak baví asi právě expedice, kde si i přes fyzickou zátěž paradoxně odpočinu.

Co je pro Tebe v programu nejtěžší?

Nejtěžší je asi udržovat si nějakou pravidelnost, se kterou aktivity dělám. Například je jasné, že se jazyk nenaučíte intenzivním celodenním biflováním 5 dní v měsíci. Místo toho je fajn si každý den něco zopakovat, něco málo se naučit. Stejně je to i s pohybem. Tohle „každodenní pravidlo“ je pro mě asi ten největší problém, především když mám třeba časově náročnější období. 

Co Ti DofE dalo do života? V čem myslíš, že Ti v budoucnosti pomůže?

DofE jsem využila především k tomu, abych vyzkoušela nové aktivity, do kterých bych se sama nikdy nepustila. Kdo by se třeba začal úplně sám učit norsky, když nemá rád cizí jazyky? Díky DofE jsem dokonce začala mít jazyky ráda, což by mě třeba škola nikdy nenaučila. Stejně tak si ve svém každodenním životě nikdy nemám šanci vyzkoušet to, co mě naučila expedice: komunikaci s lidmi, chování v krizových situacích, řešení problémů a chytré plánování. Absolventi DofE z programu odcházejí s novými zkušenosti, které jim v budoucím životě otevřou cestu prakticky kamkoli. Samozřejmě po úspěšném dokončení programu dostanete i certifikát, který přijímají firmy nebo třeba zahraniční vysoké školy.

Proč bys DofE doporučila někomu dalšímu?
Do DofE jsem přišla jako člověk znuděný školní docházkou a seriály a odcházím z něj jako člověk, který je v porovnání se svými vrstevníky poměrně aktivní. Díky DofE jsem si vyzkoušela spoustu oblastí, zjistila jsem, že se můžu naučit úplně všechno, co si umanu. Pokud třeba nevíte, co byste chtěli dál v životě dělat, nebo chcete zkusit novou aktivitu a hledáte motivaci, určitě začněte s DofE. Mně to za to stálo a troufám si říct, že mi účast v programu změnila život.

Po dokončení bronzové úrovně jsem si uvědomila, co mi DofE dalo, kolik jsem se toho naučila a kolik bych se toho ještě naučit mohla. Navíc jsme s kamarády začali plánovat další expedici na stříbrné úrovni, takže jsem se už přece nemohla utrhnout. Myslím, že pokračovat bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí!

 

 

Děkujeme Karolíně za poskytnutý rozhovor.

#WorldReady #dofeczech #zazijdofe

Sdílejte článek na: