Publikováno: 14.01.2020

DofE Leader Camp, neboli setkání vedoucích a koordinátorů DofE, proběhne v letošním roce na Vysočině v hotelu Skalský dvůr o víkendu od 26. do 27. září 2020. 

This year´s DofE Leader Camp, gathering of DofE leaders and coordinators, will take place at hotel Skalsky Dvur in Vysocina Region from September 26th to 27th. (English below)

Setkání se zúčastní 100 koordinátorů a vedoucích DofE ze všech koutů ČR, pro které bude připraven zábavně vzdělávací, ale také relaxační program. Pro dobrodružné povahy je připraveno pokračování do 28. září, kdy se v neděli společně vydáme z místa konání na miniexpedici s přespáním v přírodě.

Již nyní se můžete na akci závazně přihlásit. Kapacita je omezena na 100 účastníků, takže neváhejte. Přihlaste se v našem online formuláři.

Stručný program

Sobota (14:00–18:00)

  • Příjezd do 14:00
  • Přivítání, skupinové hry, vzdělávací WS, večeře, networking

Nedělě (9:00–16:00)

  • dopoledne – sdílení praxe, hry
  • odpoledne – outdoor hry
  • večer – odjezdy, pro zájemce outdoorové pokračování (expedice z neděle na pondělí, 28. 9. je státní svátek)

Účastnický poplatek za setkání činí 800 Kč. Tato částka obsahuje ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelu Skalský Dvůr, stravu (sobota – oběd, večeře, neděle – snídaně, oběd), vzdělávací i zábavný program. 
Dopravu na místo pobytu částka nepokrývá.

Budeme nabízet možnost vyzvednutí v Novém Městě na Moravě či Bystřici pod Pernštejnem a dovoz na místo konání.

Budeme vás kontaktovat ohledně stravovacích omezení a dalších detailních informací pro váš co nejpříjemnější pobyt.

Pokud máte zájem se DofE Leader Campu zúčastnit, zde najdete přihlášku.

Těšíme se na vás!


English:

DofE Leader Camp, or meeting of Award Leaders and Coordinators, will take place from 26th to 27th September 2020. The gathering will be held at the hotel Skalský dvůr in Vysocina Region. We are expecting more than 100 participants. If you want to take part in an outdoor extension and experience a bit of DofE adventure then leave 28th September free as well for a mini-Adventurous Journey. The programme will be run in Czech language.

The capacity is limited to 100 people, thus do not hesitate to register, here you can find the online application

Brief Programme

Saturday (14:00–18:00)

  • Arrivals until14:00
  • Welcome, group games, educational workshops, dinner, networking

Sunday (9:00–16:00)

  • morning – good practice sharing, games
  • afternoon – outdoor games
  • evening – departures, outdoor extension for those interested (adventurous journey from Sunday to Monday, September 28th is bank holiday)

The participation fee is 800 Czech crowns. It covers accommodation in Twin rooms of Skalsky Dvur hotel, food (Saturday – lunch, dinner; Sunday – breakfast, lunch), full programme.
Travel costs to the venue are not included.

We offer you a possibility of pick up in Nove Mesto na Morave or Bystrice pod Pernstejnem and a shared ride to the venue.

We will also collect information about your dietary restrictions and other details for making sure your stay is the best possible.

Don´t miss the opportunity to be part of this unique gathering and register now.

 

We are looking forward to meeting you!

Sdílejte článek na: