Publikováno: 14.08.2020

Petr pochází z malé vesnice na Moravě a DofE si plnil ve Středisku volného času v Holešově. Během svého dospívání snil o studiu na britské univerzitě a o tom, že se naučí cizí jazyky. Mnozí jej od toho zrazovali, protože v rodině nikdo žádným cizím jazykem nemluvil, ani nestudoval na univerzitě, natož pak v zahraničí. Když se dozvěděl o DofE, viděl to jako skvělou příležitost začít na sobě pracovat a naučit se nové věci navzdory názorům ze svého okolí.

„Když mi bylo 16 let, studium na některé z britských univerzit byl spíše jen sen, ale i díky DofE se mi tento sen splnil. Z maloměstského gymnázia na Moravě jsem se dostal na univerzitu v anglickém Southamptonu a vystudoval rovnou tři cizí jazyky. Mnozí v mém okolí mě od tohoto cíle odrazovali a říkali mi, že nemám být snílek, že to je s mým původem nereálné, ale já jsem jim nechtěl věřit a začal jsem na sobě skrze DofE pracovat. Výrazně jsem se například zlepšil v angličtině, kterou jsem si zvolil v oblasti dovednosti. Nejdůležitější ale bylo, že jsem se naučil zbytečně se nepodceňovat a  podařilo se mi získat zdravé sebevědomí a úctu k sobě samému. Díky DofE jsem také pochopil, jak naplňující může být dobrovolnictví a pomoc druhým. V době, kdy jsem se věnoval programu, jsem zkusil velké množství nových věcí, které mě posunuly mnohem dál než pouhé vysedávání ve škole.“

Po svém studiu v zahraničí začal Petr úspěšnou kariéru a využil k tomu své jazykové schopnosti a klíčové kompetence, které získal i díky DofE. Nyní pracuje pro nadnárodní firmu a ve své práci se může věnovat věcem, které mu dávají smysl. Jedním z projektů, na kterých pracuje, je snížení plýtvání potravinami v Evropě.

„Nyní pracuji pro nadnárodní firmu z Velké Británie, kde se podobné zkušenosti cení. Když jsem svému anglickému nadřízenému řekl, že jsem absolventem DofE, hned věděl, co to znamená a tento fakt ocenil. Vše, co jsem se naučil během programu i při studiu poté, mě teď v osobním i profesním životě doprovází každý den – nejde jen o ty konkrétní dovednosti jako cizí jazyky, adaptibilita v mezinárodním prostředí, ale i schopnosti obecnějšího rázu jako je vytrvalost, organizovatnost, komunikace  apod. V předchozích letech jsem například úzce spolupracoval s potravinovými bankami a pomáhal zajistit, aby jídlo ze supermarketů nepřicházelo nazmar, nebo rozvíjel grantový program pro projekty z neziskového sektoru na středoevropských trzích.

Život je výzva a DofE pro mě bylo právě o výzvách. To mi neustále připomínala i má vedoucí, kdykoli jsem byl na pochybách o svých schopnostech. Po dokončení programu jsem byl world ready. Program mi dal nezapomenutelné zážitky a klíčové dovednosti, díky kterým jsem získal dobrou práci, která mě baví, ale hlavně od základu změnil mou osobnost k lepšímu. Býval jsem obyčejný kluk z vesnice, který si příliš nevěřil a spoustu věcí zbytečně předem vzdával, ale i díky DofE jsem se naučil zdolávat výzvy, neustále na sobě pracovat a posouvat se dál.“

Děkujeme Petrovi za poskytnutý rozhovor.

#WorldReady #dofeczech #DofE #matocenu

Sdílejte článek na: