Publikováno: 04.01.2022

„Co nás spojuje? Touha učit se, rozvíjet se,“ říkají Alice s Lindou, přestože žijí odlišné životy: Zatímco devatenáctiletá Alice Samková se v Ostravě připravuje na maturitu, Linda Becková v Praze pečuje o rodinu a je součástí HR týmu největšího tuzemského distributora plynu – společnosti GasNet. Životní cesty žen se protnuly v roce 2021, když se obě zapojily do Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. „DofE je o výzvách, takže pokud v období novoročních předsevzetí hledáte něco skutečně smysluplného, DofE vás posune dál,“ říkají v rozhovoru o společné cestě…

O čem je tedy DofE a jaké jsou zde vaše role?

Alice: DofE je mezinárodní projekt zaštítěný britskou královskou rodinou. Po celém světě motivuje mladé lidi k tomu, aby dosahovali osobních cílů ve třech oblastech: v dobrovolnictví, v pohybové aktivitě a v dovednosti. Já patřím mezi účastnice a za cíl jsem si dala zlepšit se v dánštině, chodit pravidelně plavat a pomáhat v rámci neziskové organizace AFS zahraniční studentce v ČR.

Linda: Já jsem vedoucí a mentorkou Alice. Jsem takovou její průvodkyní zábavnými výzvami, které si stanovila. Společně se díváme na to, jak se Alici daří plnit cíle. Povzbuzuji ji a pomáhám ji s tím, aby nacházela svoje vlastní cesty ke splnění výzev.

Jak často se vídáte?

Linda: Jednou za 14 dní, ale protože jsme z jiných měst, preferujeme video-schůzky online. V GasNetu je digitální komunikace standard a mladí účastníci DofE tuhle formu také vítají. Naše setkání obvykle trvá půl hodiny a asi půl hodinu předem se na něj v klidu připravuji. Z pohledu mentorky to tedy není extra časově náročné, ale je potřeba být profesionální. Na začátku mentorování jsem prošla jednodenním školením DofE, kde jsem se dozvěděla, jak na to a co je dobré mít při vedení účastníka na paměti.

Proč jste se do DofE zapojily?

Alice: Hodně času věnuji škole a dříve pro mě bylo těžké najíst si prostor na koníčky. Chtěla jsem si zkrátka vyhradit více času na sebe, na zábavu a chtěla přitom zkusit něco, co mě posune dál. Něco, kde mě bude zkušenější člověk motivovat, protože když jsem se třeba v minulosti zkoušela učit norsky, za chvíli jsem to vzdala. Starší sestra i kamarádky mi radily, ať zkusím právě DofE.

Linda: Společnost GasNet podporuje aktivity DofE, a když jsme jako zaměstnanci dostali možnost zapojit se dobrovolně do mentoringu, šla jsem do toho hned: V GasNetu totiž pracuji v oddělení náboru a rozvoje, takže často komunikuji s mladými lidmi, které nabírám např. na IT pozice. Říkala jsem si, že DofE mi přinese další obohacující pohled na jejich svět. No a také mě aktivně zajímá mentoring, takže v DofE jsem viděla další inspirativní šanci v této oblasti.

Jak hodnotíte vaši účast v DofE?

Alice: Za mě super. Pravidelně plavu dokonce i v zimě, což pro mě bylo dříve jen těžko představitelné. Dál pomáhám s neziskovou organizací AFS; vydržela jsem také u studia dánštiny a mám za sebou i dobrodružnou expedici DofE s novými kamarádkami. Se vším mi hodně pomáhá Linda. Je pro mě takovým zrcadlem, díky kterému si vždy uvědomím, kam jsem se za těch 14 dní zase posunula.

Linda: Mentoring DofE je neocenitelná zkušenost pro lidi, kteří chtějí inspirovat a vést ostatní. Alice je hodně šikovná, takže mi to dost ulehčuje. Skvělé je, že DofE obohacuje nás obě. Až mám někdy pocit, že jsem se taky stala účastnící (smích). Ideální totiž je, když má i mentor nějaké rozvojové aktivity. Lépe pak pochopí účastníky a dokáže je motivovat. S Alicí nám to dobře funguje právě proto, že ona studuje dánštinu, zatímco já kariérové poradenství a vzdělávání na vysoké škole; ona plave a já běhám… Alice se mnou může sdílet své pocity, když se jí do něčeho nechce, a já s ní zkušenosti, co mi pomohlo. Skvěle se doplňujeme. Dříve jsem si nedokázala představit, že budu v zimě běhat. A dnes? Jednou týdně běhám skoro 10 km.

Váš závěrečný vzkaz?

Vyzkoušejte DofE. Nezakrníte, posunete se dál, získáte nová přátelství a bude to zábava.

Sdílejte článek na: