Publikováno: 14.12.2023

Příběhy přátelství a společných miniprojektů v rámci programu Stand By Me (Stojím při Tobě) jsou pro náš DofE tým velkou motivací hledat další cesty, jak dvojici kamarádů rozvíjet i po úspěšném dokončení pravidelného tříměsíčního setkávání. Báru a neslyšící Aničku ze Střední školy obchodní a služeb SČMSD ve Žďáru nad Sázavou, které spojuje tvůrčí nadšení a zájem o grafický design, jsme proto kromě rozhovoru požádali také o vytvoření novoročenky pro naše podporovatele, patrony, pedagogy a studenty. Letošní „péefko“ 2024 je proto úžasnou ukázkou toho, jak kreativita (a náš buddy program) spojuje bez ohledu na jazyk, jakým jeho autoři nejčastěji komunikují.  

PF2024

Co vás motivovalo zapojit se do programu Stand By Me?  

Bára: Jako všichni studenti druhého ročníku na naší škole jsem i já absolvovala setkání s kariérní poradkyní, kde jsme se společně rozebíraly oblasti, které mě baví. Při této příležitosti přišla řeč i na dobrovolnictví a DofE. Na mém oboru aranžér jsem se zároveň seznámila s Aničkou, která je od narození neslyšící. Rozhodly jsme se proto s ní spojit síly skrze její asistentku, oslovily ji s účastí v buddy programu a jsem moc ráda, že to měla Anička chuť zkusit.  

Anička: O buddy programu jsem se dozvěděla od své asistentky a vedoucí DofE, které mi nabídly možnost plnit úkoly a získat uznávaný certifikát. S Barčou jsme se začaly více bavit a lákalo mě, že se spolu budeme věnovat nějaké činnosti a trávit společně čas.  

Jak jste spolu překonaly bariéru v komunikaci?  

Bára: Dříve jsem se s nikým takovým nepotkala a byla to pro mě nová zkušenost. Komunikujeme pomocí psaného textu. Také více artikuluji a Anička odezírá ze rtů. I ona píše nebo se snaží mluvit. Ze začátku to bylo náročné, hůř jsem jí rozuměla, ale čím déle jsme byly v kontaktu, tím lépe mi to šlo. Když jsme narazily na problém, pomohla aplikace.  

Čemu se během společného času věnujete?  

Anička: Začaly jsme navrhovat potisky na trička, protože práce v grafických programech se mi moc líbí. Nejprve vždycky přemýšlíme, hledáme nápady a společně konzultujeme. Vytvoříme každá svůj návrh a bavíme se o tom. To mě moc baví.  

Bára: Při této činnosti je Anička hodně aktivní a vznikají zajímavé návrhy. Už jsme navrhly několik vlastních designů nebo zpracováváme zadání od spolužáků.  

Jak jste na spolupráci v programu Stand By Me navázaly?  

Bára: Postupně jsem začala Aničce pomáhat se školou. Ukázalo se, že je to pro ni velice důležité a často se setkává s řadou bariér. Počítáme spolu příklady, doplňujeme si znalosti z náročnějších předmětů jako dějiny umění, které jsou obtížnější na pochopení a představivost. Důležité je také čtení a společné rozhovory o tom, co četla. Někdy se učíme vzájemným zkoušením.  

Anička: Barča mi moc pomáhá v matematice a s dějinami umění. Čtu knihy, abych znala lépe gramatiku, mohla psát věty a lépe mluvit. Je to pro mě nová zkušenost, že čtu knihy. Jsem ráda, že s Bárou trávíme více času i skrze učení do školy.   

Báro, co bys vzkázala dalším, kteří o programu Stand By Me uvažují?  

Bára: Díky programu Stand By Me jsem se věnovala něčemu úplně novému. Setkala jsem se s člověkem, který to nemá celý život vůbec lehké a zjistila jsem, že mu zvládnu pomoct. Není to jednoduché a vyžaduje to velkou trpělivost. Nahlédnutí a porozumění světu, který je úplně jiný než ten náš, mě ale určitě změnil a věřím, že ze své zkušenosti budu hodně čerpat i v budoucnu. 

Chceš se i ty zapojit do komunity mladých lidí, kteří rádi sdílí svůj čas s ostatními? Přihlaš se do dobrovolnického buddy programu Stand By Me pomocí následujícího formuláře. Účast v projektu je bezplatná a není bezpodmínečně spjata s plněním jakékoliv úrovně DofE. Zapojit se tedy můžeš i v případě, že o účasti v DofE teprve uvažuješ, nebo si prostě jen chceš najít nové přátele. Pokud ti nenajdeme buddyho ve tvém městě, rádi tě s tvým novým kamarádem nebo kamarádkou propojíme online.   

Není ti cokoliv jasné? Chceš se na něco zeptat? Napiš nám na standbyme@dofe.cz. 

Sdílejte článek na: