Publikováno: 31.08.2023

Osmnáctiletá Solomyia Strelbytska si při studiu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida plní nejen zlatou úroveň Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, ale patří také mezi první úspěšné absolventy dobrovolnického buddy programu Stand By Me (Stojím při Tobě). Se zapojením neváhala, protože i ona se před několika lety ocitla v situaci, která ji změnila jednou pro vždy. Za své úsilí byla následně oceněna jedinečnou možností setkat se v zahradách britského velvyslanectví v Praze s Jeho královskou Výsostí, vévodou z Edinburghu.  

Čemu se věnuješ ve zlaté úrovni DofE?

V rámci pohybu trénuji lukostřelbu na celorepublikové úrovni, jako dovednost jsem si zvolila kreativní psaní v šesti jazycích. Pro dobrovolnictví to byl právě buddy program Stand By Me a pomoc při založení prvního ukrajinského skautského střediska v Ostravě, které už má k dnešnímu dni 15 členů. Pocházím z rodiny s dlouhou historií skautingu, takže jsem na jeho vznik a akce, které pravidelně organizujeme, patřičně hrdá.

Proč sis vybrala právě tyto oblasti dobrovolnictví?  

Do Česka jsem se s rodinou přistěhovala v roce 2019 a tato změna v mém životě nebyla vůbec lehká. Dodnes si pamatuji, jak jsem byla ztracená, neznala jazyk a byla daleko od známého prostředí. Slovy ani nedokáži popsat ten pocit zmatku, když se vše ze dne na den změnilo. Všechno se ruší, pravidla neplatí. Ten pocit bych nepřála zažít nikomu, kdo se do Česka právě přestěhoval. Jakmile mi proto paní učitelka Demlová a Hrbáčová, které jsou také koordinátorkami DofE na našem gymnáziu, nabídly účast v buddy programu Stand By Me a spřátelit se s nově příchozími studentkami z Ukrajiny, neváhala jsem. Program mi navíc dal potřebnou odvahu, sílu a motivaci pokračovat v pomoci ukrajinské komunitě a realizovat svůj více než tříletý sen se založením ukrajinského skautského střediska.

Jak program Stand By Me konkrétně probíhal?  

Společně s mojí nejlepší kamarádkou Barčou jsme se propojily s Irou z Mukačeva a Dášou z Kyjeva, které byly na škole nové a hodně bojovaly s českým jazykem i novým školním prostředím. Přestože jsme nejprve program plnily jako dvě dvojice, nakonec jsme se spojily a scházely se jako čtveřice. Holky jsme ve volném čase doučovaly, motivovaly je k návštěvě konzultačních hodin, aby co nejrychleji dohnaly učivo. Jako mini projekt jsme si společně vybraly tvorbu česko-ukrajinského slovníčku pro zeměpis. Holky jsme také představily svým přátelům, aby si na škole našly více nových kamarádů a kamarádek.

Čeho se vám podařilo společně dosáhnout?  

Nakonec jsme nezůstaly jenom u zeměpisu a tvorbu slovníčku rozšířily na většinu předmětů. Holky udělaly neskutečný pokrok a odráží se to i na jejich vysvědčení. Dříve jim některé předměty dělaly potíže, nad přípravou na test z fyziky jsme strávily skoro tři hodiny. Když ale vidím jejich známky teď, jsem na ně opravdu pyšná. Buddy program je navíc přesvědčil, že tu chtějí zůstat a pokračovat ve studiu, mají tady spoustu možností, jsou tu vstřícně přijímané, vítané a našly si tu řadu přátel.

 Co sis z programu odnesla ty?  

Myslím, že to nejcennější, co můžeme v našem věku získat, jsou zkušenosti. Účast v programu mi umožnila zlepšit moje vůdčí schopnosti, komunikaci i flexibilitu přizpůsobit se výzvám a nepředvídatelným situacím. Asi největším zážitkem pak byla příležitost setkat se v Praze s princem Edwardem a krátce s ním pohovořit o mé zkušenosti s DofE a Stand By Me. Bylo skvělé vidět, jak je nadšený a společně jsme se shodli, že se těšíme, až se buddy program rozšíří i do dalších zemí (program Stand By Me nyní funguje pouze v České republice, na Slovensku a v Rumunsku, pozn. red.).

Co bys vzkázala všem, kteří s účastí v programu Stand By Me váhají?  

Ať do toho rozhodně jdou. Je to unikátní příležitost, která změní život vám i vašim vrstevníkům. Program se skvěle hodí nejen pro spolužáky cizince, ale třeba i pro kohokoliv, kdo přestoupí na novou školu. Vše pak půjde jednodušeji.

Chceš se i ty zapojit do komunity mladých lidí, kteří chtějí sdílet svůj čas s ostatními? Přihlaš se do dobrovolnického buddy programu Stand By Me pomocí následujícího formuláře. Účast v projektu je bezplatná a není bezpodmínečně spjata s plněním jakékoliv úrovně DofE. Zapojit se tedy můžeš i v případě, že o účasti v DofE teprve uvažuješ, nebo si prostě jen chceš najít nové přátele. Pokud ti nenajdeme buddyho ve tvém městě, rádi tě s tvým novým kamarádem nebo kamarádkou propojíme online. 

Není ti cokoliv jasné? Chceš se na něco zeptat? Napiš nám na standbyme@dofe.cz.

Sdílejte článek na: