Publikováno: 21.03.2022

Všechny tři organizace poskytnou svůj program, rozsah a celorepublikovou síť, aby usnadnili komunikaci a zmírnili zásadně dopad války na mladé lidi včetně pomoci s jejich dlouhodobou integrací do škol, komunit a společnosti. Projekt v dubnu získal záštitu MŠMT.

Stojím při Tobě

„DofE buddy program“ pro integraci mladých lidí z Ukrajiny

Dopady ruské invaze na děti a mladé lidi na Ukrajině jsou katastrofální. Podle OSN více než 5 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy, z toho je přes 1.5 milionu dětí a mladých lidí, kteří jsou mimo domov, ztracení a zranitelní. Zatímco mnohé partnerské organizace poskytují okamžitou humanitární pomoc – a patří mezi ně mnoho účastníků a dobrovolníků DofE – program DofE samotný se zaměřuje na dlouhodobou pomoc s dopady na jednotlivce i celé rodiny, na jejich mentální zdraví a wellbeing. 

Hlavní ambicí projektu DofE “Stojím při tobě” je, že každý mladý Ukrajinec nebo Ukrajinka bude podpořen mladým člověkem z Česka, Slovenska nebo Rumunska během jejich pobytu v těchto zemích. 

Projekt bude spočívat v dlouhodobé spolupráci konkrétních českých a ukrajinských studentů. Mladý člověk se stane průvodcem a patronem jednoho nebo dvou ukrajinských vrstevníků a splní si tak dobrovolnickou část programu DofE. Společně budou realizovat aktivity v rámci programu DofE a stanoví si cíle v pohybu, dovednosti a dobrovolnictví. Nakonec spolu absolvují dobrodružnou expedici v české přírodě, kde se učí týmovosti a navazují se přátelství.  

“Program DofE aktivizuje děti a mladé skrze smysluplné aktivity a dávám jim pocit sounáležitosti, fyzické i duševní pohody, posiluje jejich odhodlání a samostatnost. Věříme, že tento model může pomoci s rychlou a účinnou adaptací dětí a mladých lidí z Ukrajiny, jak u nás, tak i v dalších zemích jako Slovensku či Rumunsko, později i Německo, kde má naše organizace velké zastoupení.” říká Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE ČR 

Zapojení mladých lidí do DofE také prokazatelně pomáhá v těžkých časech. Například během pandemie Covidu a během lockdownu až 70% účastníků DofE uvedlo, že si díky DofE dobře nastavili denní režim a 80% si udrželo motivaci a chuť na sobě pracovat i přes velmi nepříznivé podmínky. Dokonce sportovali či pomáhali jako dobrovolníci podle jejich slov více jak před pandemií. 

Program DofE v České republice působí nyní ve více jak 300 školách, dalších 600 je na Slovensku a v Rumunsku. Spolupracuje s téměř 3 000 učiteli a pracovníky s mládeží a má ročně více jak 10 000 účastníků ve věku 14-24 let. Tato síť škol, učitelů, dobrovolníků a mladých lidí již nyní pracuje na tom, aby podpořila děti a mladé lidi z Ukrajiny, usnadnili jim komunikaci a zmírnili zásadně dopad války na ně včetně pomoci s jejich dlouhodobou integrací do škol, komunit a společnosti.  

Přesný popis projektu Stojím při Tobě najdete v tomto dokumentu.

Každý mladý Ukrajinec či Ukrajinka musí být podpořen, aby mohl pokračovat ve svých studiích a připravoval se na práci a budoucí život, ať již zpět na Ukrajině nebo v jiných zemích. Náš cíl je mobilizovat dostatečné zdroje, aby nikdo nezůstal stát stranou!  

Podpořte projekt „Stojím při Tobě“ v naší výzvě na darujme.cz.

 

JAK JIŽ POMÁHÁME 

  • 48% mladých zapojených v DofE již aktivně pomáhá v rámci dobrovolnictví 

  • 91% by rádo aktivně pomáhalo i v budoucnu 

  • 38% má prvotní zájem stát se dlouhodobým buddy pro ukrajinského kamaráda/kamarádku 

  • během jedné sbírky na Gymnáziu v Nymburce vybrali účastníci DofE přes 92,000 CZK 

  • mnoho účastníků mění své dobrovolnické aktivity na pomoc Ukrajině  

Sdílejte článek na: