Publikováno: 09.02.2024

Pardubický Dům hudby přivítal tento týden stříbrné a bronzové absolventy programu The Duke of Edinburgh’s Award (DofE) z krajských středních škol. Projekt v roce 1956 založil jako podporu rozvoje chlapců a dívek princ Philip, vévoda z Edinburghu. V České republice program funguje od roku 1995. V roce 2023 se do něj zapojilo 5300 žáků ve věku od 14 do 24 let.

Slavnostní ceremonie oceňování úspěšných absolventů se koná každý rok. Akce je završením dlouhodobé snahy žáků rozvíjet se v pohybových aktivitách a zapojit se do dobrovolnictví. Na závěr celého programu na ně čeká dobrodružná týmová expedice v přírodě.

V tomto ročníku bylo oceněno 12 stříbrných absolventů a 34 bronzových. „DofE rozvíjí mladé lidi, spojuje je, inspiruje je a motivuje je k tomu, najít v sobě možná i něco úplně nového. Zůstat u toho, nevzdat to a dělat něco, co člověka baví – to všechno přináší program DofE a já mám neskutečnou radost z těch šťastných výrazů v obličejích, když „dofákům“ můžeme na ceremonii předat odznáček a certifikát. Celkem máme 17 aktivně zapojených DofE center v Pardubickém kraji a nyní program DofE v celém Pardubickém kraji plní více než 230 mladých lidí,“ uvedla regionální manažerka pro Východní Čechy a Vysočinu Lisa Kořínek.

Přednášky a vzdělávací aktivity DofE se v Pardubickém kraji týkají také středních škol. Pod vedením odborných lektorů se žáci mohou dozvědět jak se lépe učit, komunikovat a vyrovnávat s neúspěchy. Součástí workshopů jsou i sportovní aktivity nebo přednášky na téma cestování a dobrovolnictví. „Aktivity s DofE jsou pro žáky velmi příjemných zpestřením a inspirací nebát se vyzkoušet nové věci, angažovat se v oblasti dobrovolnictví a vycestovat do zahraničí. Nesmírně si vážím velkého zájmu, který o projekt je. Program DofE umožňuje zdokonalovat se ve věcech, které si účastníci dobrovolně zvolí. Nejrůznější sportovní nebo dobrovolnické aktivity zároveň napomáhají k upevnění pout s ostatními „dofáky“. Na konci programu čeká na absolventy mezinárodně uznávaný certifikát. Rád vidím, že se krajské střední školy snaží aktivity zaměřené na osobní rozvoj jejich žáků podporovat a organizovat,“ řekl radní pro školství Josef Kozel.

Zdroj: Pardubický kraj

Související galerie naleznete zde.

Sdílejte článek na: