Program konference Neformální vzdělávání pro všechny se zaměří na neformální vzdělávání mladých lidí, a to hlavně těch se specifickými vzdělávacími potřebami. 

 

Hlavní témata konference:

Jak udělat neformální vzdělávání nízkoprahové

Jak zapojit mladé lidi se specifickými vzdělávacími potřebami do volnočasových aktivit

Motivace středoškoláků s nedostatkem příležitostí

Pohled mladých lidí na neformální vzdělávání

 

Konference je určená pro:

  • vedoucí a koordinátory DofE center
  • pedagogy a pracovníky s mládeží,
  • pracovníky organizací podporující neformální vzdělávání,
  • zřizovatele,
  • kohokoliv, kdo se zabývá inkluzí znevýhodněných mladých lidí v neformální vzdělávání.

Praktické informace

Datum: 15. května 2025
Místo: Místodržitelský palác, Brno

Program konference

Čas Blok Prezentující Instituce
8:30 – 9:30 Registrace    
9:30 – 9:45 Úvodní slovo Gabriela Drastichová DofE Česká republika
    Miloš Ondrášík DofE Slovensko
9:45 – 10:00 Přednáška: Budování důvěry u mladých lidí a vytváření bezpečného prostředí Peter Lengyel Inklucentrum, EDUSMILE
10:00 – 10:20 Přednáška: Přínos neformálního vzdělávání pohledem České školní inspekce s důrazem na znevýhodněné skupiny mladých lidí Karel Kovář Česká školní inspekce
10:20 – 10:35 Přestávka, občerstvení    
10:35 – 10:55 Přednáška: Aktivizace mladých lidí na středních odborných školách Alexandra Kurišová DofE Slovensko
10:55 – 11:15 Přednáška Lenka Helena Koenigsmark  
11:15 – 12:15 Panelová diskuze: 8 vteřin – Zaujmi mě! Výzvy a příležitosti neformálního vzdělávání znevýhodněných generace Z a alfa
Moderátor: Andrea Vrbovská
Marián Jakubička TESCO Slovensko
    Tomáš Habart Člověk v tísni
    Lucia Košťálová DofE vedoucí
    Linda Hurdová Nadání a dovednosti
12:15 – 13:15 Oběd    
13:15 – 13:30 Příběhy mladých  
13:30 – 14:10 Panelová diskuze: Tak co s tebou, když furt čumíš do mobilu? Výzvy a příležitosti neformálního vzdělávání očima generace Z a alfa
Moderátorka: Eliška Křížová
 
14:10 – 15:00 Přestávka, občerstvení    
15:00 – 17:00 Workshop: Jak na DofE na středních odborných školách Alexandra Kurišová DofE Slovensko
  Workshop: Jak mladým lidem na středních odborných školách pomoct vybrat svou vlastní cestu? Zuzana Mészárosová DofE Slovensko
  Workshop: Inkluzivní DofE Ladislava Marešová
Vít Kravec

DDŠ, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem

  Workshop: Jak porozumět generaci alfa upřesníme  

Medailonky řečníků

  • Gabriela Drastichová

    Téměř rok je ředitelkou Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v České republice. Do DofE přišla z Českého rozhlasu, kde šest let vedla jeho nadační fond a mimořádně úspěšné sbírkové projekty Světluška a Ježíškova vnoučata. Jejím původním profesním zázemím bylo vzdělávání dospělých se zaměřením na pedagogy a pracovníky veřejné správy, později i vzdělávání ve firemním prostředí.
  • Miloš Ondrášik

    Společně s Mariánem Zacharem spoluzaložil DofE na Slovensku. Dnes stojí v čele Medzinárodní ceny vojvodu z Edinburghu. Je nadšencem pro zážitkovou pedagogiku, inovace ve vzdělávání a využívání metod neformálního vzdělávání při práci s mládeží. V organizacích Iuventa, Eurodesk, Tvoj Buddy nebo ternYpe se věnoval tématům inkluze znevýhodněné a romské mládeže a zvyšování mobility mladých lidí.
  • Peter Lengyel

    Sociální pracovník, lektor, konzultant vzdělávání a preventista skoro deset let ve společnosti EDUSMILE s.r.o. připravuje cestovatelské vzdělávácí programy pro žáky, věnuje se vzdělávání učitelů a prevenci šikany a kyberšikany. Byl na Slovensku vůbec prvním sociálním pracovníkem ve státní základní škole. Je odborníkem pro Inklucentrum – Centrum inkluzívneho vzdelávania.
  • Karel Kovář

    Náměstek ústředního školního inspektora dřív působil na ministerstvu školství, kde vedl sekci sportu a později sekci regionálního školství, sportu a mládeže. Podílel se na tvorbě vládních strategických dokumentů Zdraví 2020 a Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.
  • Alexandra Kurišová

    Lektorka a metodička neformálního vzdělávání, pracovnice s mládeží a dobrovolnice. Spolupracovala s organizací Youthwatch, v DofE měla v minulosti na starosti metodiku a spolupráci s mladými lidmi v rámci projektu Stand By Me. V současnosti spolupracuje s DofE na projektu ERASMUS+ DofE pro všechny. Mimo jiné se podílela na třech národních projektech, poznala školství v Kolumbii, reedukační centrum v Dánsku i inkluzivní vzdělávání přímo na Slovensku.
  • Tomáš Habart

    Absolvent FHS UK a romistiky na FF UK. Dlouhodobě se věnuje vzdělávání, zejména sociálně znevýhodněných dětí. Od roku 2008 pracuje v Člověku v tísni v programu Varianty, který se zaměřuje mj. na metodickou a supervizní podporu asistentů pedagoga.
  • Lucia Koštálová

    Pracuje jako školní psycholožka, psychologii i učí. Je také dlouholetou vedoucí, koordinátorkou a expediční vedoucí DofE na Slovensku. Věnuje se kariérovému poradenství a tématu mentálního zdraví.
  • Zuzana Mészárosová

    Programová manažerka DofE pro Banskobystrický kraj a nadšenkyně pro celoživotní vzdělávání, zážitkovou pedagogiku a osobnostní rozvoj. V minulosti v DofE pracovala na projektu Stand By Me, v rámci kterého byli propojeni mladí lidé ze Slovenska a Ukrajiny, a v současnosti má na starosti projekt ERASMUS+ DofE pro všechny za slovenskou stranu.
  • Laďka Marešová

    V Dětské domově se školou (DDŠ) v Bystřici pod Hostýnem pracuje od roku 2004 s chlapci s náročným chováním. Z pozice zástupce ředitele, etopedky a vedoucí střediska DofE zajišťuji integraci programu DofE do aktivit DDŠ.
  • Vít Kravec

    V DDŠ Bystřice pod Hostýnem pracuje na pozici vychovatele od roku 2021. Dětem s problémovým chováním nabízím podporu v činnostech DofE jako terapii v jejich seberozvoji.
  • Linda Hurdová

    Zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Nadání a dovednosti o.p.s., která podporuje mladé lidi z dětských domovů a sociálně znevýhodněného prostředí v oblasti kariérního a osobního rozvoje. Organizace studentům pomáhá hledat správný směr, předávat osobní zkušenosti a nové znalosti a objevovat jejich skryté talenty. Na konci cesty pak mladé lidi propojí s konkrétní společností a ukážou jim, jak které povolání v reálu funguje.
  • Marián Jakubička

    Zástupce společnosti TESCO STORES SR, a.s., která je firemním partnerem DofE na Slovensku a aktivně podporuje vytváření pracovních příležitostí pro mladé lidi ze znevýhodněného prostředí. Je také prvním firemním partnerem, který funguje jako Místní centrum programu DofE. Marián je regionálním manažerem, úspěšně vede tým a strategicky řídí provozy ve svém regionu. Kromě své profesní kariéry je také vedoucím programu DofE v rámci iniciativy Leaders of Tomorrow.
  • Alena Tomanová

    CEO
    Neformálnímu vzdělávání v oblasti práce s mládeží se věnuje od roku 2008. Působila v Iuventa – Slovenském institutu mládeže, kde koordinovala mezinárodní školicí strategii a síť konzultantů a školitelů. Má zkušenosti s uznáváním neformálního vzdělávání v práci s mládeží, vytváření kompetenčních profilů zavádění systému kvality do organizace. Dnes pracuje v YouthWatch, kde se věnuje projektům, metodice a výzkumu, a zaměřuje se na mapování trendů v práci s mládeží.

Konferenci připravujeme ve spolupráci se slovenskou kanceláří DofE, a to u příležitosti 30 let DofE v Česku a 10 let na Slovensku. Je součástí programu Erasmus+ KA2 spolupráce a je spolufinancovaná Evropskou unií.

Loga partnerů konference

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close