Publikováno: 08.11.2019

Jaké to je plnit si DofE a v čem to spočívá?
Co je nejtěžší a co DofE přináší?
Přečtěte si článek o Denise Zezulkové, která se do bronzové úrovně pustila hned, jak to bylo možné, tedy už ve 13 letech.

Denise je 14 let a má za sebou bronzovou úroveň DofE. Hned na začátku nového školního roku si začala plnit stříbro. Chtěla se do DofE zapojit už ve 12 letech, ale to program nedovoluje, tak mezitím sledovala videa, stránky a příběhy ostatních účastníků a těšila se, až se do DofE pustí.

Jaké aktivity sis vybrala ve 3 oblastech DofE? A jaké jsi měla u jednotlivých aktivit cíle?

Jako rozvoj talentu jsem si vybrala čtení, protože mám moc ráda knihy. Jako cíl jsem si dala, že každý měsíc přečtu jednu knihu, ale když jsem po týdnu měla 400 stránkovou knihu přečtenou, tak jsem věděla, že zvládnu více. Vybrala jsem to i jako hlavní aktivitu a dohromady jsem přečetla 12 knih.
V pohybu jsem si vybrala házenou, ale v polovině jsem musela změnit na běhání. A dobrovolnictví, to pro mě bylo nejtěžší si vybrat. Nejdříve jsem chtěla pomáhat jako zdravotnice, ale u nás v Paskově nebylo kde. Tak jsem začala paní učitelce pomáhat ve školní knihovně. Balila jsem knihy do obalu, razítkovala je, třídila a vybírala nové do knihovny.

Kam jsi vyrazila na expedici a na co nejraději vzpomínáš? 

Na cvičnou expedici jsme se vydali do okolí Řepišť a na ostrou do Jakartovic. Šli jsme přírodou podle mapy, našli stopu, kterou jsme poté odlili, postavili si stany, uvařili a hráli karty. Expedici jsem si užila, vyzkoušela jsem si nést těžký batoh a ušla jsem delší trasu, než bych čekala, že zvládnu. Zažila jsem hodně legrace a už teď se těším na stříbrnou.

Která z aktivit Tě v DofE nejvíce bavila a proč?

Nejvíce mě bavilo čtení, protože jsem milovnice knih. Baví mě se vžívat do příběhů, které vyprávějí autoři. Ale jsem ráda za všechny oblasti DofE, užila jsem si všechny.

Co je pro Tebe v programu nejtěžší?

Pro mě bylo nejtěžší jít podle mapy a nést si velký batoh na expedici. 

Co Ti DofE dalo do života? V čem myslíš, že Ti v budoucnosti pomůže?

Program mě naučil, jak pracovat s lidmi, které neznám, a jak se s nimi podělit o společný zážitek a zkušenost. DofE mi přineslo naději, že můžu něčeho dosáhnout sama a společně s přáteli, a nejen za pomoci rodiny. Myslím si, že mi do budoucna pomůže i na střední škole a třeba i při studiu medicíny, kterému bych se chtěla věnovat.

Proč bys DofE doporučila někomu dalšímu?

DofE bych doporučila všem, protože je to skvělý způsob, jak si splnit své sny a zapojit se do aktivit mimo domov, školu, ale zároveň také s přáteli. Z mé zkušenosti jsem si poprvé myslela, že je to zase nějaký nudný kroužek, ale když jsem o tom četla na školním webu, tak mě to přimělo zjistit si více. Doporučila bych tedy DofE všem, kteří rádi překonávají své meze, a chtějí dosáhnout nového cíle.

Děkujeme Denise za poskytnutý rozhovor.

#WorldReady #dofeczech #DofE #zazijdofe #matocenu

Sdílejte článek na: