Publikováno: 12.12.2024

Sedm stovek účastníků prošlo za dva roky programem Stand By Me. Ten pomáhal dětem a mladým lidem v obtížné životní situaci se seberealizací a začleněním do kolektivu vrstevníků. Projekt sice končí, zkušenosti z něj ale využijeme v DofE dál. Zeptali jsme se proto na pár otázek naší kolegyně, projektové manažerky Naděždy Vránové.  

Nadi, prozraď nám co nejvíce o historii projektu, jak nápad vznikl, kdo se na něm podílel a vše, co považuješ za důležité.  

Po začátku konfliktu na Ukrajině jsme ihned vymýšleli, jak by DofE mohlo pomoci. Společně s kolegy na Slovensku jsme cítili povinnost podniknout kroky k vytvoření programu, který podpoří příchozí žáky a studenty, kteří budou utíkat před válkou do Čech a na Slovensko. Myšlenka na projekt Stand By Me (SBM) vznikla krátce po začátku konfliktu na Ukrajině. Následně se podařilo přesvědčit Mezinárodní nadaci DofE (IAF), aby nás v projektu podpořila. Připojilo se k nám i Rumunsko, kam mířily další tisíce mladých lidí. Díky zapojení třech zemí do projektu se nám podařilo přesvědčit k podpoře mezinárodní UNICEF a program jsme tak mohli lépe rozvinout. Pro DofE šlo historicky vůbec o první takovou spolupráci. 

To znamená, že propojení SBM s UNICEF bylo již úplně na začátku? 

Vize byla taková, že vytvoříme něco, co by mohlo být podpořeno, ale UNICEF do toho začal vstupovat až půl roku poté, co se myšlenka zrodila. My jsme je museli nejprve přesvědčit, aby do toho s námi šli. 

Jak se zrodil nápad se systémem buddies?  

Chtěli jsme vycházet z know-how programu DofE. Přemýšleli jsme, jak bychom mohli příchozím studentům pomoci a co by jim po příchodu do České republiky mohlo chybět, co my bychom mohli vyplnit. Proto jsme přišli s nápadem peer-to-peer spolupráce, abychom studentům pomohli najít přátele, kteří jim pomůžou se cítit u nás vítáni. To byla základní myšlenka, a to, jak konkrétně to dále vypadalo, se začalo tvořit až později.  

A teď jsme v září 2022? 

To ještě předcházelo září 2022, protože proces designování začal až ve chvíli, kdy jsme přesvědčili UNICEF. Přes léto jsme vytvářeli společně s odborníky metodiku a připravovali se na spuštění projektu. 

S implementací programu jsme začali právě v září 2022, jako první z těch tří zemí. Byli jsme u jeho úplných začátků. Po nás ho spouštěli Slováci a po nich Rumunsko. Později se připojili Bulhaři. 

Jak se informace o SBM dostávala do jednotlivých škol? Oslovovali jste nějak přímo ředitele?  

Nejdříve jsme oslovili aktivní školy, které máme v databázi. Následně jsme oslovili všechny zapojené instituce v DofE. V další fázi jsme pak spolupracovali s ministerstvem školství, kteří nám poskytli informace o počtech ukrajinských studentů na školách. 

Z těch 350 center, která s námi spolupracují, jste vybrali místa, kde chtěli participovat a pak se zapojily také školy, které vůbec nemáme v databázi. Jaké bylo procentuální zastoupení? Třeba 50:50? 

To určitě ne, ale přineslo nám to přibližně deset procent nově zapojených škol. Postupem času program získával větší jméno a některé školy se začaly ozývat samy. Byli jsme hodně aktivní v rámci asociací různých druhů, jako školních psychologů, preventistů, ale také organizací, které pomáhaly ukrajinské komunitě. Zapojili jsme se do poradních platforem a účastnili jsme se odborných konferencí. Díky tomu se projekt dostal do povědomí širší veřejnosti a začali se nám hlásit nejen školy, ale také studenti, kteří se chtěli do projektu zapojit.  

Plánuje se, nebo přemýšleli jste o tom, že byste vydali v nějaké publikaci příběhy dětí/studentů, kterým SBM zásadním způsobem ovlivnilo život? 

Takhle jsme nad tím nepřemýšleli, ale určitě by to stálo za to. Teď jsme měli slavnostní zakončení, kde jsme některé příběhy zmiňovali. Na akci s námi byla buddy dvojice kluků, kteří začínali v programu SBM a potom se zapojili do DofE. Prošli společně dvěma úrovněmi a teď dělají dohromady i třetí – zlatou. Během jejich cesty se navzájem naučili svým mateřským jazykům – ukrajinsky a česky. 

Určitě by stálo za to sledovat, jaký dopad na jednotlivé skupinky buddies projekt měl.  

Když se na to podíváme, od září 2022 do září 2024, jsou to dva roky. Kolik dětí z ukrajinské komunity se podařilo zapojit?  

Zhruba pět set dětí se zapojilo přes náš systém, a to jsou jak Češi, Ukrajinci a studenti dalších národností. Někteří účastníci nechtěli vstupovat do našeho systému a dělali to samostatně bez registrace. Zhruba dvě stě dětí tak bylo mimo oficiální evidenci. Takže orientačně se zapojilo sedm set dětí.  

Ukrajinská komunita byla hodně specifická v tom, že dlouho naší organizaci nevěřila. Nevěděli, proč by se měli zapojovat a měli tenhle přístup i vůči českým školám. Proto jsme museli trošku pozměnit styl komunikace. Hodně pomohlo vyzdvihnutí propojení DofE s královskou rodinou a možnost získat za absolvování programu certifikát. Komunikaci také podpořila první dáma Ukrajiny Olena Zelenska, která speciálně pro Stand By Me natočila zdravici.  

SBM jsme v současném pojetí ukončili. Jaký je další plán?  

Buddy program bude stále v nějaké formě na zapojených školách žít. Budeme rádi, když studenti budou nadále tímto způsobem podporovat své vrstevníky. Proto jsme metodiku volně zpřístupnili.  

SBM byl první počin práce se znevýhodněnými účastníky. Jsem ráda, že jsme buddy program v průběhu přetvořili v nástroj, který pomáhal všem studentům, kteří byli nějakým způsobem ze školního kolektivu vyloučeni. Zapojovaly se děti s jiným odlišným mateřským jazykem, anebo děti s nějakým hendikepem. Jedna z forem, jak s tím chceme dál pracovat, je prostřednictvím projektu Erasmus+ KA2, kterým jsme se slovenskou kanceláří DofE navázali další spolupráci. 

V rámci takzvané KA2 jsme vytvořili fokusní skupiny pracovníků s mládeží, jejichž cílem je prohloubit know-how DofE v práci se studenty se specifickými vzdělávacími potřebami a vytvořit metodiku, která bude potřeby cílových skupin reflektovat. Takže budeme moci říct, že DofE je opravdu pro všechny.  

Co se týká konceptu DofE pro všechny, je to spíše iniciativa České republiky, nebo něco takového běží i napříč jinými zeměmi, třeba Evropské unie? 

Některé země se snaží více otevírat program DofE pro všechny. Například DofE UK pracuje s dětmi, které jsou ve vězení, aby měly šanci smysluplně trávit svůj volný čas. To my se snažíme dělat v rámci KA2, sbírat zkušenosti ze zapojených center, ať už jsou to třeba výchovné ústavy nebo dětské domovy a další. Abychom byli schopní potom DofE nabízet většímu spektru organizací a zároveň jsme věděli, jaká jsou tam úskalí.  

 

INFOBOX 

Projekt Stand By Me / Stojím při Tobě vznikl po invazi ruské armády na Ukrajinu a v DofE jsme ho spustili v září 2022. Přes takzvaný “buddy systém” pomáhali dětem se zařazením do kolektivu spolužáci nebo jiné děti. Program se zaměřil hlavně na děti a mladé lidi z Ukrajiny, cizince s odlišným mateřským jazykem, nováčky v kolektivu nebo děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Kromě Česka program fungoval i na Slovensku a v Rumunsku. U nás se do projektu zapojilo sedm set dětí.  

Za podporu děkujeme: UNICEF, CVC Capital Partners, Progresus, IAF, Nadace České spořitelny, Nadace BLÍŽKSOBĚ a ŠKODA AUTO Nadační fond.  

Program získal záštitu ministerstva zahraničních věcí, MŠMT, UNICEF a první dámy Ukrajiny, Oleny Zelenské.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close