19. března, Praha – Dvě stě patnáct mladých si v Praze převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995.
Ocenění si převzali mladí lidé za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici. „DofE rozvíjí mladé lidi, vede, inspiruje a motivuje je k tomu, najít v sobě možná i něco úplně nového. Zůstat u toho, nevzdat se a dělat něco, co člověka baví a posouvá,“ popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny Gabriela Drastichová.
V roce 2024 se do DofE zapojilo 1 657 mladých lidí z Prahy
V Praze bylo v loňském roce do programu zapojených celkem 1 657 žáků základních a středních škol, členů sportovních klubů. Celkem je ve městě 70 DofE center.
„Každá aktivita, kterou mladí lidé udělají nad rámec svých školních povinností, je neocenitelným vkladem do jejich života. Posiluje jejich motivaci, učí je zodpovědnosti a pomáhá jim posouvat se stále dál. Oceňuji jejich nasazení a odhodlání a gratuluji všem oceněným. Přeji jim, aby nadále rozvíjeli svůj potenciál a dosáhli dalších úspěchů,” říká radní hlavního města Prahy pro oblast školství, sportu a volného času, Antonín Klecanda.
„Je inspirující vidět mladé lidi, kteří se aktivně věnují svému rozvoji a odhodlaně pracují na dosažení svých cílů. Program DofE jim dává příležitost objevovat své silné stránky, získávat nové zkušenosti a posilovat vztah ke společnosti. Všem oceněným srdečně gratuluji a přeji hodně úspěchů v jejich dalších aktivitách,“ dodává.
Díky DofE jsem disciplinovanější, říká student Tomáš
Na pražské Střední průmyslové škole na Proseku se do DofE zapojil třeba Tomáš Kubálek. Na bronzové úrovni se v pohybu věnoval běhání, v dovednosti stavěl soutěžního robota, se kterým se pak umístil na čtvrtém místě na mezinárodní soutěži. „Díky DofE jsem o něco disciplinovanější a vím, čeho jsem teď schopný,” popisuje Tomáš.
Střední průmyslová škola na Proseku se podle tamního vedoucího DofE Vladimíra Křivky zapojila i proto, že program DofE zapadá do jejich konceptu vzdělávání.
„Jako vedoucí mám možnost sledovat, jak se žáci posouvají, překonávají překážky a objevují svůj potenciál. Je skvělé vidět, když si uvědomí, že dokážou mnohem víc, než si původně mysleli. DofE mi zároveň umožňuje propojit vzdělávání s reálnými zkušenostmi – ať už jde o dobrovolnictví, expedice v přírodě nebo rozvoj různých dovedností,” dodává.
O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu
Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. Na 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích DofE – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.