Publikováno: 02.02.2025

Sto devadesát čtyři mladých lidí ze Středočeského kraje si v pátek 24. ledna v kutnohorském GASKu převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995.

V Galerii Středočeského kraje si ocenění převzali mladí lidé za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici.

„DofE rozvíjí mladé lidi, vede, inspiruje a motivuje je k tomu, najít v sobě možná i něco úplně nového. Zůstat u toho, nevzdat se a dělat něco, co člověka baví a posouvá,” popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny Gabriela Drastichová.

Ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DoFE) Gabriela Drastichová. Ředitelka české kanceláře DofE Gabriela Drastichová.

Ve středních Čechách se zapojilo 920 žáků

Ve středních Čechách bylo v loňském roce do programu zapojených celkem 920 žáků základních a středních škol, členů sportovních klubů nebo dětí z dětských domovů. Celkem je ve Středočeském kraji 41 DofE center.

„Středočeský kraj podporuje DofE od roku 2021. Od té doby jsme poskytli 1,4 milionu korun na činnost krajských škol a školských zařízení spojenou s programem. Pro mladé je to skvělá příležitost k rozvoji, získání zkušeností i navázání nových kontaktů,“ uvedl krajský radní pro oblast vzdělávání Milan Vácha.

Doučování dětí nebo i vaření. Studenti rozvíjí své talenty

Certifikát a odznak za bronzovou úroveň si převzala i Terezie Sládková z neratovického Gymnázia Františka Palackého. Na bronzové úrovni si dala v pohybu za cíl, že se zlepší v klicích a udělá jich deset se správnou technikou. V dovednosti se naučila vařit pět nových receptů z asijské kuchyně a v dobrovolnictví doučovala děti ze sociálně slabších rodin z Nízkoprahového centra dětí a mládeže v Neratovicích.

„Tento program byl pro mě obrovskou neznámou, nedokázala jsem si představit, co všechno pro mě může znamenat. A jeho přínos se ani nedá docenit slovy: prohloubila jsem vztahy s mými kamarády, zjistila, čeho všeho jsem schopna a rozvinula se ve všech oblastech svého života.”

Terezia Sládková s vedoucí programu DoFE, Terezie Sládková s vedoucí programu DofE.

Na neratovickém Gymnáziu Františka Palackého je Terezie jedna z prvních dofaček, které program dokončily. Škola se podle vedoucí Šárky Trojanové zapojila, protože chtěla studentům nabídnout nové možnosti.

„Nadaní studenti mohou rozvíjet své talenty, introvertní studenti v poklidu pracují na tom, co je baví, a úplně všichni musí čas od času vystoupit ze své komfortní zóny, a to je v životě i ve studiu celkově posílí. Také se nám líbil koncept dobrovolnictví, který je v projektu zahrnut. Pomoc druhým by měla být součástí našich každodenních životů, a přitom se v současné době stále více vytrácí,” dodává Šárka Trojanová.

DofE vzniklo už v roce 1956 a jen loni se v Česku zapojilo přes 8 800 mladých

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. Na 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích DofE – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.

194 mladých lidí oceněných na ceremonii DofE 24. 1. 2025 v Kutné Hoře. Sto devadesát čtyři oceněných mladých lidí ze Středočeského kraje.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close