Publikováno: 08.10.2023

Šestnáctiletí Honza a Iva z krnovské Střední zdravotnické školy jsou nejen spolužáci, ale hlavně buddies. Jejich přátelský vztah velice rychle přerostl z pouhého setkávání ve školních lavicích v nejlepší kamarádství poté, co se oba rozhodli zapojit do projektu Stand By Me / Stojím při Tobě a společně zlepšit Ivančinu sebedůvěru v českém jazyce. Společným povídáním o sdílených zájmech i prací na miniprojektu o důležitém tématu integrace ukrajinských žáků na českých školách se jim podařilo nejen zbořit Ivančinu jazykovou bariéru, ale především předsudky vůči národnostním menšinám na své škole. 

 

Jak jste se o buddy programu dozvěděli?

Honza: Oba dva jsme v září minulého roku nastoupili do stejné třídy a naše třídní učitelka za námi přišla s tím, že našla program Stand By Me, jestli to nechce na tři poslední měsíce zkusit. Tak jsme do toho šli, že tím nic nezkazíme. 

Čemu se věnoval váš mini projekt a jak jste k tomuto tématu došli?

Honza: O miniprojektu jsme věděli od začátku z metodiky pro buddies a bavili jsme se o tom, ale nejdřív ne nějak intenzivně. Pak jsme ale udělali brainstorming a společně jsme došli k naší prezentaci, která se věnuje mladým Ukrajincům v České republice. 

Proč jste si zvolili právě takový cíl?

Ivanna: Já jsem se chtěla naučit český jazyk, zlepšit se v něm, protože mě v té době něco trápilo. Chtěla jsem si v češtině začít věřit, přestat se stydět. Beseda se jmenovala Ukrajinští žáci v českých školách a byla v češtině. Smyslem bylo, aby si mí čeští spolužáci uvědomili, jak nám (Ukrajincům a Ukrajinkám, pozn. red.) tady v České republice je. Protože já jsem se tady setkala s takovými problémy, které bych znovu nechtěla zažít. Aby pochopili, jak se tu cítí, jak je těžké se tu adaptovat, jak se trápí s jazykem a jak je důležité jim pomáhat. 

Co vám program Stand By Me přinesl?

Honza: Dalo mi to velkou zkušenost v práci s lidmi, kteří jsou třeba jazykově znevýhodnění. Určitě s tím budu setkávat i později ve své profesní kariéře jako zdravotník, takže v tom to bylo velmi přínosné. Dokážu se nyní do těchto lidí s jazykovou bariérou mnohem víc vcítit. Nerozumí, jsou ztracení a neví, co mají dělat. Jestli se zeptat, promyslet to nebo se to pokusit odvodit. A je to pro ně vlastně hrozně těžké. Zároveň mi to dalo i lekce češtiny při různém opravování chyb a velkou zkušenost v time managementu, abychom vše stihli.  

Ivanna: Beseda mi pomohla s tím, že moji spolužáci už chápou, proč se stydím a nechtěla jsem s nima mluvit. Hodně mě to posunulo, už se za svou češtinu nestydím, posílilo to moje sebevědomí. Cítím se tím trochu víc spokojeně a už méně cizí. Vím, že se zvládnu domluvit a jsem vážně šťastná, že umím nějaký cizí jazyk tak dokonale jako češtinu. Mám lepší vztah s lidmi a nové kamarády.

Jak se ti s tvým buddym spolupracovalo?

Ivanna: Moc dobře, s Honzíkem je ohromná legrace. Vážně mi ve všem pomáhal a jsem strašně ráda, že takového člověka ve svém životě mám.   

Honza: Výborně, protože se chce učit, do toho projektu šla s tím, že se chce zlepšit. Nikdy jsem jí nemusel přemlouvat, což jsem byl rád. A myslím, že jsme udělali velký pokrok.

Co byla největší výzva?

Honza: Největší výzva byla vymyslet aktivity, které nám pomůžou se zlepšováním češtiny a skloubit je s přípravou mini projektu. Program po nás vyžadoval věnovat se všemu minimálně hodinu týdně po dobu tří měsíců, náš projekt ale byl časově náročnější, takže jsme mu věnovali času více. Ale byla to sranda a užili jsme si to. Občas to bylo hektické, ale i přesto myslím, že jsme to zakončili výborně.  

Jak nyní na účast v programu Stand By Me navážete?

Honza: Splnili jsme, co si Ivča vzala jako cíl, ale budeme pokračovat, abychom se dostali dál a dál. Ivča už se nebojí mluvit a myslím, že je to právě i díky buddy programu. Hodně jsme mluvili a pak pomohla i ta prezentace.  

Ivanna: Určitě se budeme i dál kamarádit a co se týče projektu, budeme v něm pokračovat. Chci tady zůstat, adaptovat se v České republice.  

Co byste vzkázali dalším, kteří o programu Stand By Me uvažují?  

Honza: Je to zkušenost, je to zábava a určitě vám to něco přinese.  

Ivanna: Vážně to pomůže se zapojením studentů z ciziny. Pomůže vám to najít nové kamarády a být si trochu jistější a psychicky v pohodě. Zlepšit si sebevědomí. Dělat, co vás baví.  

 

Chceš se i ty zapojit do komunity mladých lidí, kteří rádi sdílí svůj čas s ostatními? Přihlaš se do dobrovolnického buddy programu Stand By Me pomocí následujícího formuláře. Účast v projektu je bezplatná a není bezpodmínečně spjata s plněním jakékoliv úrovně DofE. Zapojit se tedy můžeš i v případě, že o účasti v DofE teprve uvažuješ, nebo si prostě jen chceš najít nové přátele. Pokud ti nenajdeme buddyho ve tvém městě, rádi tě s tvým novým kamarádem nebo kamarádkou propojíme online.  

Není ti cokoliv jasné? Chceš se na něco zeptat? Napiš nám na standbyme@dofe.cz. 

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close