Nyní máš určitě několik měkkých dovednosti, které ti DofE pomáhá nebo pomohlo získat a zlepšit, a ty to možná ani nevíš.
Přeloženo z anglického originálu a upraveno, Autor: The Duke of Edinburgh´s Award, https://bit.ly/2O1yMrx
Měkké dovednosti jsou schopnosti, které umožňují efektivně a harmonicky interagovat s ostatními lidmi. Jsou to neakademické a netechnické dovednosti, vlastnosti a postoje, které mohou ovlivnit, jak úspěšný jsi ve všech oblastech svého života. Jsou však především důležité pro profesní život.
Nyní máš určitě několik měkkých dovednosti, které ti DofE pomáhá nebo pomohlo získat a zlepšit, a ty to možná ani nevíš. Patří mezi ně spolupráce, iniciativa, komunikace, závazek, řešení problémů a další. Například ve Velké Británii si zaměstnavatelé vysoce cení kandidátů, kteří mohou doložit, že tyto schopnosti mají a tím jsou „připraveni na pracovní život“. 95% zaměstnavatelů si myslí, že měkké dovednosti jsou stejně důležité jako akademické úspěchy. Podobně je to i u nás. Takže i když máš málo pracovních zkušeností, zdůraznění toho, že dokážeš pilně pracovat a vycházet s kolegy ve tvém životopise nebo na přihláškách, ti dá náskok před ostatními účastníky. Skvělým důkazem o tom, že tyto schopnosti máš je DofE certifikát.
Každá část DofE programu rozvíjí jinou sadu měkkých dovedností. Například pro splnění dobrodružné expedice musíš být schopný pracovat v týmu, být samostatná a organizovaná, zatímco u dobrovolnictví je potřeba být spolehlivý a mít soucit s ostatními.
Abychom ti pomohli zvýšit šance k získání nového zaměstnání a úspěšné kariéry, vybrali jsme šest jednoduchých kroků, které ti pomůžou identifikovat, které z měkkých dovedností získaných během programu DofE budou pro budoucí zaměstnavatele a univerzity nejzajímavější.
1. Rozpoznat
Zkus se zamyslet nad všemi aktivitami a akcemi, které jsi během DofE dělal a zažil, napiš si třeba seznam.
2. Rozmyslet
Zaměř se na každou položku ve svém seznamu a zamysli se nad tím, co pro tebe bylo nejtěžší, nejzajímavější nebo největší výzva a poznamenej si i zážitky, které pro tebe byly úplně nové. Rozmysli se, které své schopnosti a dovednosti jsi použil k tomu, abys tyto věci překonal a splnil. Napiš si je.
3. Představit si pozici zaměstnavatele
Zamysli se nad tím, jaké zkušenosti, měkké dovednosti a důkazy hledá u uchazečů tvůj budoucí zaměstnavatel nebo zahraniční univerzita.
4. Přiraď dovednosti
Srovnej svůj seznam dovedností s výčtem věcí, které hledá zaměstnavatel – ne všechno je relevantní pro danou pozici.
5. Přihláška a pohovor
Stejně jako při přípravě tvého seznamu, se zamysli nad tím, co dalšího by tvého zaměstnavatele mohlo zajímat. Tvé prezentační schopnosti i způsob, jakým je napsaný tvůj životopis mohou být stejně důležité, jako tvé předchozí úspěchy a dovednosti.
6. Říct si o pomoc
Pro většinu lidí není jednoduché mluvit o svých silných stránkách a úspěších. Najdi někoho, kdo ti s tím pomůže. Nemusí to být odborný kariérní poradce, prostě jen někdo, kdo ti může dát upřímnou a objektivní zpětnou vazbu. (např. kamarád, rodič, učitel nebo DofE vedoucí.)