Exkluzivní článek o Kláře Kolouchové, která se stala první Češkou na Mount Everestu a zároveň je hrdou patronkou programu DofE. Článek vznikl při cestovatelském večeru v Praze, kde Klára a Petr Jan Juračka vyprávěli o svých dobrodružstvích.
„Never give up, dreams are all we have.“
Toto je jeden z oblíbených citátů horolezkyně Kláry Kolouchové, která už zdolala několik osmitisícovek, včetně té nejvyšší. Za několik týdnů se chystá pokořit K2, horu s ne zrovna lichotivou pověstí.
Klára, společně se svým kolegou Petrem Juračkou, našli chvilku času ve svých nabitých kalendářích, aby promluvili na cestovatelském večeru pro účastníky DofE, který proběhl 11. června v Praze a nesl příznačný název: Překonej své limity. A o překonávání limitů se také celý večer mluvilo. Klára je mimo jiné i patronkou našeho programu a my jsme moc rádi, že program DofE podporuje někdo tak statečný, inspirativní a odhodlaný plnit si své sny. Děkujeme i Petrovi za to, že i v tak parném dni, jako bylo úterý, s námi sdílel své nádherné záběry z různých koutů světa. Pro všechny z vás, kteří jste se cestovatelského večera nemohli zúčastnit, přinášíme malý náhled do Klářiných zážitků.
Během večera zazněla z publika otázka, jestli Kláru hory zajímaly odmala. Klára na to odpověděla, že nijak zvlášť. Že vždycky měla ráda přírodu, ale neplánovala, že jednoho dne bude stát na vrcholu Mount Everestu, ani nepochází z horolezecké rodiny. Všechno to začalo tím, když v Londýně, kde měla velmi úspěšnou manažerskou kariéru, potkala v roce 2004 kamaráda z Nového Zélandu. Ten se rozhodl vylézt na nejvyšší horu Jižní Ameriky (Aconcagua, 6962 m), a ona se rozhodla, že to zkusí s ním. V roce 2005 stála na vrcholu, sice sama, protože kamarádovi výstup znemožnila výšková nemoc, ale pocit to byl nezapomenutelný a změnil celý Klářin následující život. Po tomto zážitku se do zdolávání hor zamilovala a přemýšlela co je dál a kam výše by mohla vylézt. Následovala hora Cho Oyu (8201 m), na kterou vystoupala s vnukem slavného Tenzinga Norgaye, který společně s Edmundem Hillarym stanul první na vrcholu Everestu v roce 1953. A co bylo výš při pohledu z vrcholu Cho Oyu? Jenom Everest. Tashi Tenzing se jí zeptal, jestli tam s ním příští rok vyleze a ona řekla, že ano.
Následoval návrat do Londýna a příprava na zdolání nejvyšší hory světa. Říkáte si, jak se může v placatém Londýně někdo připravovat na osmitisícovku? Stačí bydlet na kraji města, každý den běhat do práce s krosnou na zádech a v poledních pauzách běhat po požárních schodištích výškových budov. Příprava zahrnovala samozřejmě mnohem více, ale i v Londýně se to dá zvládnout, protože 16. 5. 2007 se Klára stala první Češkou na vrcholu Mt. Everestu (8848 m).
Následovaly další hory a několik pokusů o zdolání obávané K2 (8611 m). Ptáte se, proč je K2 náročnější, i když je o téměř 200 metrů nižší, než Mt. Everest? Především je to kvůli nevyzpytatelnosti počasí. Jsou roky, kdy se nikomu nepodaří ji zdolat. Další komplikací je významně větší výškový rozdíl mezi základním táborem a vrcholem hory, než u Everestu. Taky je potřeba mít dobře zvládnutou techniku lezení, protože má mnoho náročných pasáží. Podle Klářiných slov zvládne Mt. Everest dobře vytrénovaný sportovec, na K2 jen kondice nestačí. Za několik týdnů Kláru čeká již 3. pokus zdolat tuto horu. První pokus zhatila lavina a druhý zákeřná bakterie. V půlce května, v rámci přípravy na K2, Klára zdolala ještě 3. nejvyšší horu světa, která nese název Kanchenjunga (8586 m). Klára nám prozradila, že po K2 si dá zase na chvíli pauzu.
Perlička na závěr: Klára si před každou expedicí koupí novou rtěnku, je to pro ni důležitý rituál. Za DofE přejeme mnoho zdaru při výstupu, protože přeci do třetice všeho dobrého!
Přečtěte si více o Klářiných výpravách na https://klarakolouchova.cz/
Prohlédněte si nádherné fotky na webu Petra Jana Juračky, který se s Klárou vydal ně předchozí expedici na K2 https://petr.juracka.eu/