Publikováno: 06.03.2022

Vzhledem k dramatické situaci na Ukrajině jsme upravili některá pravidla týkající se dobrovolnictví. Podobně jako v době Covid-19 chceme nabídnout dofákům možnost věnovat libovolný počet hodin svého stávajícího dobrovolnictví na pomoc Ukrajině.

Jak tuto informaci předat vašim dofákům? 

✔ uspořádejte setkání, kde společně proberete možnosti pomoci a dáte prostor nápadům.
✔ nabídněte možnost konzultovat konkrétní nápady pro dobrovolnictví na individuálních konzultacích.

Jak dobrovolnictví pro Ukrajinu zadat v ORB?

1. Účastník vymyslí podobu dobrovolnictví a svůj záměr konzultuje se svým vedoucím.
2. Vedoucí reflektuje a diskutuje s účastníkem, zda je záměr realistický a prospěšný pro stávající situaci.
3. Po schválení záměru s vedoucím pak stačí, aby účastník zapsal dané hodiny a popis pomoci do ORB v podobně každotýdenních zápisů, započítává se ale pouze 1h týdně.
4. Pokud účastník již nechce dál pomáhat v kontextu Ukrajiny, může se vrátit ke svému původnímu dobrovolnictví a pokračovat v zápisech do ORB.

Vy, naši skvělí vedoucí, hrajete důležitou roli komunikátorů v tom, jak se mohou dofáci smysluplně angažovat v rámci svého dobrovolnictví.

Doporučujeme vám pro jejich inspiraci následující weby, které zpřehledňují a aktualizují vhodné formy pomoci www.stojimezaukrajinou.cz nebo www.pomahejukrajine.cz

A co dalšího můžete jako vedoucí udělat?

Mluvit s mladými o tom, co se děje, pomáhat jim třídit informace a zpracovávat emoce a obavy. Mluvit s nimi o historickém kontextu a ukrajinské i ruské kultuře. V neposlední řadě podporovat mladé v kritickém uvažování a rozpoznávání dezinformací.

Pro další inspiraci odkaz na webinář z dílny centra LOCIKA – centrum pro děti ohrožené domácím násilím a Junák – český skaut: (Jak) mluvit s dětmi o válce?

A máme pro vás také úžasný tip na nahrávky namluvené Ivanem Trojanem o válce na Ukrajině, které ve velkém využívají učitelé po celém Česku k informování dětí o válce. Najít je můžete na tomto odkaze – jsou určeny čistě k pedagogickým účelům. Pokud s nahrávkami budete pracovat, dejte nám vědět, zda měly ohlas – rádi předáme zpětnou vazbu redakci Respektu. 

Sdílejte článek na: