Publikováno: 17.09.2020

Heda Lambertová je koordinátorkou a vedoucí DOFE a Dana Vítová vedoucí DOFE na OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové. Udělali jsme s nimi rozhovor abychom zjistili, co pro ně DOFE znamená a jak se jim daří jej plnit na jejich škole i v době koronavirové.

Proč podporujete DOFE a proč si myslíte, že je to pro mladé lidi přínosné?

Heda: Já myslím, že to motivuje naše studenty zkoušet nové věci a trávit čas aktivitami, které mají rádi. Zároveň také zkouší nové věci, zažívají dobrodružství, legraci, poznají nové přátelé.

Dana: Jsme moc rády, že jim můžeme pomoci v motivaci dosáhnout cílů. Těší nás to a také nás to velmi inspiruje. 

Heda: A taky nás to baví. 

Tak to rádi slyšíme. A jak se studenti vypořádali s plněním aktivit v průběhu pandemie Covid-19?

Dana: Měli to velmi těžké. Občas potřebovali radu, své aktivity totiž museli trošku pozměnit. Z kolektivních činností přešli k individuálním, začali běhat, vařit doma. To musela mít rodina vždycky ohromnou radost.

Heda: My jsme taky měli radost, protože jsme mohli ochutnat nové věci, ještě před lockdownem. Například sushi a různé dezerty.

Dana: Teď nově slečna začala vyrábět přáníčka k vánocům pro opuštěné seniory. 

Heda: To bylo v rámci dobrovolnictví. Tam se také hodně věnovali doučování, například cizinců, doučování dětí, které v průběhu lockdownu potřebovali podporu ke škole.

Dana: Plynule přešli do online prostředí a zvládli to plnit i během lockdownu. Skvělá práce.

Jaká aktivita vás nejvíc překvapila?

Dana: Mě nejvíc překvapila aktivita sportovní – poledance. Já jsem dříve netušila, že to jako sport existuje, do doby, než si to jedna účastnice vybrala. Pak mě také překvapilo vaření jednoho našeho účastníka, kluka, který se naučil perfektně zvládat italské dezerty, sushi i české omáčky. 

Heda: Mě z cizích jazyků překvapila korejština, kterou si jeden chlapec vybral, nebo znaková řeč. Měli jsme dokonce i polštinu. 

To zní zajímavě. A na co se v rámci DOFE těšíte v příštím roce?

Dana: Heda se určitě nejvíc těší na expedice. My jsme si ty letošní velmi užili, stihli jsme je na poslední chvíli. Těším se, že účastníkům pomůžeme splnit jejich expedici.

Heda: Já se těším, že oslovíme nové zájemce, jakmile se zase vrátí do školy, budeme je moci lépe oslovit.

Co byste na závěr vzkázali dofákům?

Heda: Děkuji, že dávají čas tomu, aby se rozvíjeli a pomáhali ostatním.

Dana: Děkuji za jejich vynalézavost a trpělivost i v této těžké době.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close