Publikováno: 02.03.2023

70 studentů ze Zlínského kraje převzalo 28. února na krajském úřadu bronzové a stříbrné certifikáty Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Byli tak oficiálně oceněni za své úsilí a plnění programu DofE.  6 až 12 měsíců se věnovali dobrovolnictví, sportu, rozvíjeli své dovednosti a na závěr absolvovali několikadenní expedici v přírodě.

Ocenění předávala radní Zlínského kraje pro školství a kulturu paní Zuzana Fišerová spolu s DofE patronkou Zuzanou Bahulovou. Ceremonie v prostorách zastupitelstva je výsledkem úspěšného a fungujícího memoranda Zlínského kraje a DofE. Ceremonie se účastnili mladí lidé z celkem devíti různých škol. Jednou ze škol bylo také Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť. Zajímavostí je, že na této instituci DofE úspěšně běží již od roku 2014. „Během těch téměř 10 let mi rukou prošlo přes 90 dofáků, to máte desítky expedic, stovky hodin, které jsem strávil pod stanem, mnohdy i v dešti a zimě,“ vzpomíná pedagog Mirek Flieger, který program na škole vede. „Každý rok děláme nábor a obliba programu stále roste. Jediné, na co narážíme je kapacita lidských sil. V současné době je nás v místím centru 5.“ Na otázku, co je jeho nejoblíbenější historka, která se k DofE váže, s úsměvem říká, že jsou to právě expedice, kdy se stane leccos. „Občas nám třeba děti zabloudí nebo jim vysvětlíte, co mají dělat a pak se jen s tichostí dívám, jak jdou na jinou stranu, říkám si mlč a nech je. Ony na to přijdou samy.“ O závěrečných expedicích má ale velmi vysoké mínění, podle něj se jedná o jedinečný způsob, jak se studenti naučí o sebe postarat.

 Mirek Flieger, učitel SVS a dějepisu, který na zlínském gymnáziu vede místí DofE centrum.

Bojová skautka na misi za čistší planetu

„Vážím si toho, že jsme to všichni dokončili. Plnění programu nás posunulo dál. Paradoxně cvičná expedice byla mnohem složitější než ta ostrá. I přesto jsem si to moc užila, protože ve složitých situacích se ukázala soudržnost našeho týmu,“ vzpomíná bronzová dofačka Veronika Juráňová ze Vsetína. Veronika se v rámci plnění programu naučila například pracovat se dřevem, ovládla umění jiu-jitsu a jako dobrovolnice vedla a stále vede oddíl skautek. „Skautka jsem již přes 10 let a moc mě to baví. Máme tam skvělou skupinu lidí.“ Na otázku, co se jí na plnění DofE programu nejvíc líbí říká: „DofE je plné zážitků, každý člověk si v něm vybere, co chce dělat a v čem se chce zlepšit. Není v tom sám, jsou tam super mentoři, kteří ho podpoří, když je potřeba,“ shrnuje Verča svoji zkušenost.

Cesta je cíl

Další z oceněných byl i David Kříž z Bystřice pod Hostýnem, který získal bronzový certifikát. Davidova cesta plnění DofE byla o to větší výzvou, protože momentálně žije v dětském domově, kde se o programu také dozvěděl. „DofE mi navrhla naše etopedka, paní Marešová. Řekla mi, že by mě to mohlo bavit, a tak jsem do toho šel. Vybral jsem si cyklistiku, fotbal a také jsem uklízel,“ vzpomíná David a hrdě dodává, že z vybrané skupiny kluků, kteří se program rozhodli zkusit jej on jako jediný dotáhl do konce. „V současné době si už plním stříbrnou úroveň. DofE by podle mě měl vyzkoušet každý, komu se jenom trochu chce něco dělat.“  Dětský domov Bystřice pod Hostýnem byl jedním z místních center, které DofE podpořilo pomocí Sociálního fondu.  „Můj velký dík a respekt patří paní Ladislavě Marešové, Pavlu Janoštíkovi a Vítu Kravci, kteří svou vytrvalostí a péčí dokazují, že každý má dostat šanci poprat se pozitivně se životem a získat tak šanci na úspěch,“ říká výkonný ředitel DofE Tomáš Vokáč a dodává, že kluci z Bystřice pod Hostýnem nepotřebují soucit, ale vzory jako je David.

Sdílejte článek na: