18. února, Zlín – Šedesát devět mladých lidí ze Zlínského kraje si v úterý 18. února v Baťově institutu převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995. Vůbec první zapojená škola v Česku bylo Gymnázium Zlín – Lesní Čtvrť.
V Baťově institutu si ocenění převzali mladí lidé za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici.
„DofE je příležitost pro každého mladého člověka najít v sobě odhodlání, trénovat vytrvalost, porazit strach, který může bránit v úspěchu. DofE nedělá rozdíly. Je otevřené všem a srovnává startovací čáru pro mladé lidi z různých prostředí,“ popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny Gabriela Drastichová.
Ceremonie se zúčastnila rovněž krajská radní pro oblast školství Jindra Mikuláštíková, která nad akcí převzala záštitu.
„Studenti zapojení do programu překonávají náročné výzvy, učí se novým věcem, rozvíjejí své dovednosti. To vše mohou jednou zúročit i v pracovním životě. Takové aktivity zasluhují ocenit. Fandím mladým lidem nadšeným dělat věci nad rámec svého vyučování,“ uvedla.
V roce 2024 se do programu DofE zapojilo více než 300 mladých ze Zlínského kraje
Zlínský kraj podepsal v roce 2019 s DofE memorandum o podpoře zapojených organizací. V kraji loni bylo 19 DofE center a celkem 310 žáků základních a středních škol, členů sportovních klubů nebo dětí z dětských domovů DofE plnilo.
Certifikát a odznak za stříbrnou úroveň si převzala i Adéla Sporyszová ze Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Uherském Brodě. V pohybu si dala za cíl zlepšení fyzické kondice a zvládnutí čtyřicetikilometrového výletu na kole. V dovednosti se pravidelně učila vařit a péct nové recepty a v dobrovolnictví se zapojila do vedení folklórního souboru Danaj.
„V DofE jsem se naučila, že jsem schopná překonávat výzvy, které se na první pohled zdály nepřekonatelné. Objevila jsem svou vnitřní sílu a trpělivost, které mě posouvají dál,“ popisuje středoškolačka.
Její škola je do DofE zapojená od roku 2021. „Poznala jsem spoustu zapálených studentů, kteří se chtějí rozvíjet a zároveň v rámci dobrovolnictví dělat něco pro ostatní. Největší radost mám, když vše dotáhnou do konce až do slavnostní ceremonie, která je takovou třešničkou na dortu. Jsem na ně velmi pyšná,“ popisuje DofE vedoucí Lenka Vašků.
O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu
Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. Na 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích DofE – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.