Publikováno: 20.05.2025

Brno, 15. května 2025 – Více než sto odborníků, pedagogů a pracovníků s mládeží z Česka a Slovenska se setkalo na mezinárodní konferenci „Neformální vzdělávání pro všechny“, kterou společně zorganizovaly národní kanceláře programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (zkráceně DofE). Cílem akce bylo poukázat na důležitost dostupného a inkluzivního vzdělávání pro mladé lidi, kteří čelí různým znevýhodněním – sociálním, ekonomickým, zdravotním nebo systémovým. 
Otevíráme dveře mladým, kteří zůstávají stranou 

Konference se konala v prostorách Místodržitelského paláce v Brně a vytvořila prostor pro výměnu zkušeností z praxe, diskuzi o překážkách a hledání konkrétních řešení. Hlavní důraz byl kladen na situaci mladých lidí ze středních odborných škol a komunit, které jsou v přístupu k rozvoji dlouhodobě znevýhodňovány.

„Pokud mluvíme o inkluzi, musíme se ptát nejen, kdo už se zapojil, ale především: kdo stále chybí – a proč,“ doplnil Miloš Ondrášik, výkonný ředitel DofE Slovensko. Program na Slovensku letos slaví deset let, má přes 11 tisíc absolventů a rozvíjí více než 2000 učitelů a pracovníků s mládeží.

„Neformální vzdělávání není doplňková aktivita – je to nástroj, který dokáže vyrovnávat šance a vytvářet prostor pro důvěru, růst a identitu mladých lidí,“ uvedla Gabriela Drastichová, ředitelka DofE Česká republika.

Výzkum: Kdo jsou mladí lidé ze středních odborných škol?

Diverzita, tvrdohlavost a „street smart“ přístup – i to charakterizuje generaci mladých lidí ze středních odborných škol.
Mají jasno ve svých hodnotách a chtějí se rozhodovat sami. Zároveň ale hledají důvěru, pochopení a podporu od dospělých, kteří je budou doprovázet bez předsudků. Očekávají respekt k vlastním rozhodnutím, možnost udělat chybu a autentický zájem o to, co je skutečně zajímá. Jejich motivací není jen „úspěch“, ale cesta, která pro ně má smysl.

„Mají vlastní názor, chtějí svobodu v rozhodování a hledají cestu, která bude jejich. Více než diplom je zajímají reálné zkušenosti, důvěra a autentické vztahy s dospělými. Oslovují je výzvy, kde mohou ukázat, co je baví, nikoli formální kampaně nebo ‚fotky v oblecích‘,“ uvedla Zuzana Mészárosová, projektová manažerka k závěrům kvalitativního výzkumu zaměřeného na potřeby mladých lidí ze SOŠ, realizovaného v rámci projektu DofE pro všechny, do kterého bylo zapojeno 18 studentů středních odborných škol na Slovensku.

Konference Neformální vzdělávání pro všechny pořádaná DofE Česko a Slovensko.

Odborné pohledy a generační realita

V úvodním bloku vystoupili Karel Kovář (Česká školní inspekce), Peter Lengyel (Edusmile, Inklucentrum) a Alexandra Kurišová (DofE Slovensko), kteří otevřeli témata nerovnosti, motivace a systémových bariér ve vzdělávání.
„Z našeho výzkumu vyplynulo, že mladí lidé ze SOŠ mají respekt z dlouhodobých závazků. Nemají důvěru v sebe, že to zvládnou. Proto jsou velmi důležití pedagogové, kteří jim tuto důvěru dodají. Jejich ambice jsou často praktické. Chtějí růst a posouvat se, ale vlastním stylem. Buďme autentičtí a přirození, respektujme jejich způsob vyjadřování a myšlení. Nabídněme jim smysl,“ uvedla Alexandra Kurišová.

Silný ohlas zaznamenala přednáška Lenky Heleny Koenigsmark (iniciativa Dobrodějna), která představila specifika práce s generací Z a Alfa: „Je fajn říct mladým, že i my jsme v životě něco pokazili, něco nám nevyšlo. Tím odbouráváme pocit, že musí být dokonalí. Budujeme tím vzájemnou důvěru.“

Panelová diskuze: 8 sekund – Zaujmi mě!

Ústředním momentem dopoledne byla panelová diskuze s výstižným názvem „8 sekund – Zaujmi mě!“, kterou moderovala Andrea Vrbovská (DofE Slovensko). Diskutovali: Marián Jakubička (TESCO Slovensko), Adéla Pospíchalová (Člověk v tísni), Linda Hurdová (Nadání a dovednosti) a Lucia Košťálová (školní psycholožka, DofE).

Diskuze poukázala na potřebu autentického přístupu, důvěry a smysluplných vztahů mezi mladými a dospělými.
Jak zdůraznil Marián Jakubička: „Mladý člověk potřebuje najít smysl a my jsme tu od toho, abychom mu pomohli ten smysl objevit, a zároveň mu dodali sebevědomí. V Tescu se snažíme dávat příležitosti i mladým lidem ze znevýhodněných podmínek – víme, že pokud v nich zažehneme jiskru, ponesou ji dál.“

„Mladí lidé čelící znevýhodnění mají hendikep už při nástupu do školy. Od začátku jsou pozadu a zažívají neúspěch. Síla neformálního vzdělávání je v tom, že jim dává prostor zažít úspěch. Mladí tak získávají sebevědomí a začínají si sami sebe vážit,“ doplnila Adéla Pospíchalová.

Konference Neformální vzdělávání pro všechny pořádaná DofE Česko a Slovensko.

Hlas mladých: „Tak co s tebou, když furt čumíš do mobilu?“

Závěrečný blok patřil mladým účastníkům. Sdíleli své pohledy na tlak na výkon, nedostatek podpory, ale i potřebu prostoru, kde mohou být vnímáni jako osobnosti, nikoli jen jako studenti.

Daniel Okon, student Střední zdravotnické školy Záhradnícka 44, Bratislava, mluví o své zkušenosti s DofE: „Vedoucí DofE z naší školy byla pro mě majákem, který mě táhl dál. Sdílel jsem s ní i své těžké pocity a to mě posouvalo. Naše společná snaha mi nedovolila se vzdát.“

Martin Sedlák, student Soukromé střední odborné školy polytechnické v Nitře s titulem Dobrovolník roku, našel díky DofE vášeň pro dobrovolnictví a prostor učit se z chyb bez strachu ze selhání: „Je důležité, aby měl učitel s žákem vybudovanou důvěru, podporoval ho na jeho cestě a dovolil mu dělat chyby. Velmi pomáhá, pokud se učitel dokáže otevřít, a kromě životních zkušeností sdílet i své chyby. I dospělí je dělají, a je to přirozené – právě ony nás posouvají nejvíc.“

Neformální vzdělávání jako nutnost, ne luxus

Konference potvrdila, že programy jako DofE mají schopnost měnit nejen osudy jednotlivců, ale i přístup celé společnosti k podpoře mladých lidí. Neformální vzdělávání není nadstavba – je to základní nástroj rovnosti.
Akce byla součástí projektu DofE pro všechny, který realizují národní kanceláře DofE na Slovensku a v Česku s podporou Evropské unie prostřednictvím programu Erasmus+. Projekt podporuje rozšíření neformálního vzdělávání mezi mladé lidi ze znevýhodněného prostředí – zejména studenty středních odborných škol.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close