Publikováno: 04.03.2025

27. února, Tábor – Šedesát osm mladých lidí si v úterý 25. února v Táboře převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995. 

Ocenění si převzali mladí lidé za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici.

„DofE doplňuje formální vzdělávání po celém Česku. Nabízí mladým lidem příležitost objevit v sobě potenciál uspět nejen v akademických vodách, ale v životě jako takovém. Vede je k zodpovědnému vztahu k sobě a ke komunitě, ve které dospívají,“ popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny Gabriela Drastichová.

V Jihočeském kraji se v roce 2024 zapojilo 322 mladých lidí

V Jihočeském kraji bylo v loňském roce do programu zapojených celkem 322 žáků základních a středních škol. Celkem je v kraji 19 DofE center.

„Na tomto programu je krásné, že zapojení studenti musí vystoupit ze své komfortní zóny. A to je v dnešní době obdivuhodné,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství David Štojdl.

„Vždyť by mohli v klidu ležet doma u počítače či tabletu. Místo toho ale vyrážejí na expedice do přírody, věnují se dobrovolnické činnosti – a to je přesně to, co je může posunout dál. Příběhy, které jsem slyšel, jsou opravdu inspirující. Tito studenti už dnes chápou, co znamená komunita a společnost. A právě takové lidi budeme v budoucnu potřebovat,“ dodal Štojdl a poděkoval všem učitelům a mentorům, kteří v Jihočeském kraji věnují svůj volný čas rozvoji mladých lidí.

Mladí lidé z Jihočeského kraje ocenění v programu DofE 25. 2. 2025 v Táboře

Na táborském Gymnáziu Pierra de Coubertina se do DofE zapojila třeba Hana Volfová. Na bronzové úrovni se v pohybu věnovala veslování, v dovednosti četla knihy v angličtině a němčině a v dobrovolnictví vařila jídlo pro lidi bez domova nebo vedla skautské schůzky.

„Sama sebe jsem poznávala hlavně na závěrečné expedici. A asi nejvýraznější zjištění pro mě bylo, jak moc miluju výpravy, vandry a procházky v přírodě, obzvláště se skupinou skvělých lidí. A jaký nádherný klid do duše to přináší,“ popsala studentka.

Táborské gymnázium je do DofE zapojené téměř deset let. „Pro mě osobně patří mezi největší přínosy celého programu možnost strávit s dětmi hodnotný čas v přírodě, v krásných destinacích místních i zahraničních, kdy člověk zapomene na písemky a známky a soustředí se na „tady a teď“, navíc v rámci skvělé party lidí, ať už jde o dofáky, nebo jejich vedoucí,“ dodává vedoucí DofE Petra Nagyová.

O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE)

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. Na 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích DofE – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.

Související galerie naleznete zde.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close