Publikováno: 12.02.2025

Devadesát sedm mladých lidí z Pardubického kraje si včera v pardubickém Domě hudby převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995.  
 

„Děkuji všem učitelkám a učitelům, ředitelkám a ředitelům škol v Pardubickém kraji, že myšlenku DofE přijali a že ji u nás stále více a více rozvíjejí. Jsem rád, že se mu tady daří a zjevně je tu jako doma. Pro mě je to nádherná odpověď za to, co jsme si před pěti lety řekli a tehdy slavnostně podepisovali v sále Rady jako závazek do budoucna. Jsem za to velmi rád. Všem, kteří dosahují úrovně ať už bronzu, stříbra, později zlata, Vám všem držím pěsti, aby to nekončilo jen oceněním, odznáčkem, ale aby to přinášelo to, co je myšlenkou DofE, tedy aby Váš život byl v budoucnu o to bohatší,“ řekl úvodním slovem radní pro oblast školství Josef Kozel.

V Domě hudby si ocenění převzali mladí lidé za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici.

„DofE je příležitost pro každého mladého člověka najít v sobě odhodlání, trénovat vytrvalost, porazit strach, který může bránit v úspěchu. DofE nedělá rozdíly. Je otevřené všem a srovnává startovací čáru pro mladé lidi z různých prostředí,” popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny Gabriela Drastichová.

Loni se do DofE zapojilo 439 mladých lidí z Pardubického kraje

V Pardubickém kraji bylo v loňském roce do programu zapojených celkem 439 žáků základních a středních škol, členů sportovních klubů nebo dětí z dětských domovů. Celkem je v Pardubickém kraji už 19 DofE center a tuto síť rozšiřují každým rokem další školy.

Certifikát a odznak za stříbrnou úroveň si převzala i Patricie Krenarová ze svitavského Gymnázia, obchodní akademie a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. V pohybu si dala za cíl vydržet dvě minuty v planku, v dovednosti se učila vařit deset nových jídel. A v rámci dobrovolnictví pomáhala se zajištěním chodu Charity Svitavy.

„Díky DofE jsem si uvědomila, že když si jasně stanovím své cíle a aktivně na nich pracuji, dokážu dosáhnout prakticky čehokoliv. To stejné platí pro závěrečnou expedici, kde jsem zjistila, že mé limity leží dál, než jsem předpokládala. Ve zkratce mám pocit, že si teď ve mnoha ohledech víc věřím a nebojím se překonávat nejrůznější překážky, které mi život nadělí.”

Svitavská střední škola se podle DofE vedoucí Markéty Henychové zapojila, protože u svých studentů chce podpořit rozvoj studentů nejen ve vzdělání, ale i v osobním růstu. „Jako vedoucí mám možnost vidět, jak studenti překonávají výzvy, rostou a získávají nové zkušenosti. Program mi přináší radost z jejich pokroků a dává mi příležitost být součástí jejich úspěchů,” dodává Markéta Henychová.

O programu DofE

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu sebe rozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. Na 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích DofE – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.

Související galerie naleznete zde.

Sdílejte článek na:

We apologize if our English is not perfect. Our pages are automatically translated using DEEPL Translator. If you notice any mistakes, please email us at marketing@dofe.cz, and we will address them promptly.

close