7 studentek z Olomouckého kraje převzalo v Olomouci dne 16. června 2022 své bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu (DofE). Toto ocenění získávají po absolvování programu, který pochází z Velké Británie a byl založen před 66 lety princem Philipem, manželem královny Alžběty II. Slavnostní ocenění se uskutečnilo v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Emanuela Pöttinga v Olomouci.
Olomoucký kraj se přidal k podporovatelům programu DofE v květnu 2021 a od té doby se počet zapojených organizací v kraji rozrostl na 9. Organizace zřizované krajem mohou od kraje v rámci uzavřeného memoranda o spolupráci čerpat finanční podporu. „Jsem moc rád, že řada našich středních škol se k DofE připojila. Když jsem byl poprvé osloven s nabídkou provozovat DofE v našem kraji, nejvíce mě zaujalo dobrovolnictví a možnost zapojení se do komunitního života. Každý mladý člověk si může vybrat oblast, která ho zajímá – jít do dětského domova, domova důchodců, pomáhat hasičům a podobně – je to jenom na nich,“ uvedl radní pro oblast školství Aleš Jakubec ve svém proslovu na ceremonii.
Mezi oceněnými byly studentky z Nadačního fondu Pomozme dětem žít lépe, ze Střední odborné školy Šumperk, nebo z Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Natálie Mičunková, studentka Střední odborné školy zemědělské v Šumperku, se v rámci DofE věnovala horolezectví, vaření a pomáhala svému učiteli s doučováním žáků při distanční výuce. Svoji zkušenost komentuje slovy: „DofE jsem začala plnit s nadšením, které mě až do konce neopustilo. Užila jsem si vše a expedice pro mě byla úžasným závěrečným zážitkem se skvělou partou.“ Nadšení ze závěrečné expedice sdílí i Aneta Pavlatová, studentka Gymnázia Jana Opletala v Litovli, která se v rámci DofE věnovala posilování, vaření a péči o koně: „Celková zkušenost s programem mě naučila pravidelnosti aktivit a vytrvalosti, nejzajímavější pro mě však byla závěrečná expedice. Mnohdy jsme během ní překonaly samy sebe. Byl to pro nás zážitek, na který nikdy nezapomeneme.“
Výkonný ředitel DofE v České republice Tomáš Vokáč zdůrazňuje důležitost vystupování z komfortní zóny, kterému jsou díky účasti v programu mladí lidé vystavováni: „Právě vystoupení z komfortní zóny, ať už na expedici v přírodě nebo při odhodlávání se k dobrovolnické pomoci, je to, co mladé posouvá dále. Děkujeme všem učitelům a mentorům, kteří v Olomouckém kraji věnují čas rozvoji mladých lidí ve svém volném čase.“
O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE)
Program má 3 úrovně, bronzovou, stříbrnou a zlatou a může se do něj zapojit každý student nebo žák ve věku 13 až 24 let. Podle zvolené úrovně pak program plní 6, 12 nebo 18 měsíců. V České republice program funguje 26 let a je do něj zapojeno více než 300 základních a středních škol, dětských domovů, sportovních klubů. Do programu se zapojují mladí lidé z širokého sociálního spektra. Účastníci si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.
V případě zájmu o bližší informace prosím kontaktujte Nikolu Zamcovou, Komunikační manažerku DofE (nikola.zamcova@dofe.cz, 725 430 298).