Praha, 28. února 2024 — První dáma Ukrajiny Olena Volodymyrivna Zelenská ve videu při příležitosti dvou let od eskalace války na Ukrajině podpořila dobrovolnický projekt Stojím při tobě / Stand By Me Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (anglicky The Duke of Edinburgh’s International Award, zkráceně DofE) a Dětského fondu OSN (UNICEF). Cílem programu je ulehčit ukrajinským žákům jejich přechodný nebo trvalý pobyt v České republice skrze nová přátelství s českými spolužáky.
„Jedná se o příležitost setkat se s vrstevníky z místních komunit a společně objevovat a získávat nové zážitky,“ povzbudila Olena Zelenská ukrajinské studenty. „To jsou opravdoví přátelé — ti, kteří vám pomohou, když je vám těžko,” ocenila zájem českých studentů pomáhat svým ukrajinským vrstevníkům s poznáváním české kultury, osvojováním nového jazyka i začleněním do již zaběhnutých školních kolektivů. Do programu na podporu ukrajinských uprchlíků se od startu projektu v září 2022 zapojilo již více než 300 českých žáků. „Ráda bych za tento program Jeho královské Výsosti vyjádřila vděčnost,” dodala.
Tříměsíční bezplatný program v současnosti realizuje 60 základních škol, středních škol a a volnočasových center po celé České republice pod vedením mládežnické organizace DofE. Ta se při tvorbě opírala nejen o bohaté zkušenosti s mimoškolní a zážitkovou pedagogikou, ale také o spolupráci s etablovanými odbornými institucemi Člověk v tísni, Hodnotové vzdělávání Cyril Mooney, Centrum Locika nebo Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). Zapojit se může kdokoliv ve věku od 12 do 24 let, a to i online.
„Chtěli jsme, aby se ukrajinští studenti na školách a celkově ve své hostitelské zemi cítili dobře a bezpečně. Stojím při tobě jim nabízí příležitost najít si nové přátele a systematicky se věnovat tomu, co je baví a přináší jim radost. Dvojice kamarádů společně rozvíjí měkké dovednosti jako je práce v týmu, kreativita, komunikace, adaptabilita, vytrvalost i odhodlání,“ přibližuje koncepci projektu jeho manažerka Naděžda Vránová. „Sekundárně také podporuje jejich duševní i fyzickou pohodu a zájem nadále rozvíjet svůj potenciál,“ dodává. Kromě České republiky funguje program Stojím při tobě také na Slovensku a v Rumunsku, jeho implementaci zvažují i další země.
„Už se za svou češtinu nestydím, posílilo to moje sebevědomí,“ hodnotí přínos své účasti šestnáctiletá Ivanna Betsa z Ukrajiny, která jej v minulém školním roce absolvovala společně se svým spolužákem Janem Handlířem během studia na Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Krnově. „Cítím se víc spokojeně a už méně cizí. Vím, že se zvládnu domluvit a jsem vážně šťastná, že umím nějaký cizí jazyk tak dokonale jako češtinu. Mám lepší vztah s lidmi a nové kamarády,“ doplňuje svou zkušenost.
Dva roky ničení, vysidlování, násilí, odloučení od členů rodiny a přátel, ztráta blízkých a přerušení školní docházky, zdravotnické péče i sociálních služeb vedly u ukrajinských dětí nejen k úzkostným poruchám, ale také k paralýze ve vzdělávání. Podle průzkumu společnosti PAQ Research a Sociologického ústavu Akademie věd ČR za podpory UNICEF z listopadu 2023 přetrvávají i nadále problémy s integrací ukrajinských dětí a mladistvých do českých kolektivů. Více než polovina žáků není podle rodičů ve třídách dobře začleněna, bez českých kamarádů jsou nejčastěji mladiství ve věku 15–17 let. V této věkové skupině nemá žádné české kamarády 29 % dětí.
Pro svůj přínos v oblasti hloubkové integrace a sociální citlivost získal program záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR i Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Do programu se zájemci mohou přihlásit na následujícím odkazu.