9. dubna 2024, Praha. Pod taktovkou senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice bylo dnes na půdě Senátu předáno ocenění 82 absolventům programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Ocenění úspěšným absolventům zlaté úrovně DofE v Hlavním sále Valdštejnského paláce společně předali předseda školského výboru Jiří Růžička a britský velvyslanec Matt Field.
„Program DofE je mimořádně důležitou součástí systému rozvoje osobnosti mladého člověka. Pomáhá objevovat správné hodnoty, rozvíjet vlastní potenciál, posilovat odolnost, odvahu a schopnost zasadit se za sebe i za druhé. V době, kdy je svět zaplaven přemírou informací a mladí lidé tráví čím dál více času jejich pasivním přejímáním, je velmi žádoucí podporovat právě aktivní zapojení mladých lidí do dění kolem nich,“ uvedl předseda senátního školského výboru Jiří Růžička.
V České republice program inspiruje mladé lidi ve věku od 14 do 24 let již od roku 1995, v roce 2023 se do něj zapojilo 9200 studentů ze 350 škol. Každý účastník si volí dovednost, sportovní aktivitu a dobrovolnickou pomoc dle svého zájmu, a těm se pak věnuje po dobu, která je spojena s absolvováním bronzové, stříbrné a zlaté úrovně. Po splnění programu následuje ještě týmová expedice.
„Od mého loňského příjezdu do Česka na mě udělalo velký dojem, jak mladí Češi přijali Cenu vévody z Edinburghu. Sám vévoda z Edinburghu byl nadšený, když se o tom zde loni v květnu na vlastní oči přesvědčil,“ řekl britský velvyslanec Matt Field ve svém proslovu ke studentům.
Absolventům pogratuloval také výkonný ředitel DofE Tomáš Vokáč: „Došli jste do cíle programu, prokázali jste odvahu, odhodlání a smysl pro zodpovědnost. To jsou hodnoty, které pro Vás budou důležité na další cestě životem. Zlatou ceremonií to nekončí, věřím, že ve svých oblíbených aktivitách budete pokračovat a že dobrovolnictví Vás bude bavit i nadále, protože má svůj nenahraditelný význam.“
Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti či dovednosti. V roce 1988 byla založena mezinárodní asociace, která podporuje fungování i mimo Velkou Británii.
Zdroj: Senát Parlamentu České republiky