Jaro klepe na dveře a expedice jsou (zatím) v nedohlednu. Navzdory tomu vám přinášíme rekapitulaci upravených podmínek z minulého roku a pár tipů, jak se s expedicemi poprat než bude možné je organizovat tak, jak jste zvyklí.
Se zlepšujícím se počasím a uvolňováním protiepidemických opatření nás to opět začíná lákat do přírody a na expedice. Než se studenti vrátí do škol, stále však nemůže všechno probíhat, jak jsme zvyklí. Jednou z klíčových hodnot DOFE je naučit se nevzdávat, a proto přinášíme souhrn možností a tipů, jak se postavit k expedicím i přes současná omezení. Na konci článku naleznete i rekapitulaci upravených podmínek, které aktuálně platí do 31. 7. 2021.
1. Začněte s plánováním online
Víme, že v online prostoru probíhá momentálně skoro všechno včetně našeho sociálního kontaktu a málokdo je z toho nadšený. Je to ale cesta, jak být schopen pružně zareagovat na uvolnění opatření a pojistit si, že expedici stihnete ideálně ještě do konce školního roku. S využitím našeho manuálu expedičního výcviku pro vás bude online výcvik jednodušší. Ke každé oblasti zde naleznete spoustu tipů na videa, články a online i offline aktivity. A vaši účastníci se alespoň budou mít na co těšit!
2. Přizpůsobte si podmínky dle vašich potřeb (v rámci povolených možností)
Plní vaši účastníci stříbrnou nebo zlatou úroveň a mají za sebou již několik expedic? Máte bronzovou skupinu, která brzy opustí školu nebo nechcete čekat do prázdnin či dalšího školního roku? Zvažte zrušení cvičné expedice, samozřejmě ne na úkor kvality expedice. S rozhodováním, jestli cvičnou expedici zachovat nebo zrušit vám může pomoci tenhle dokument.
Nebo si cvičnou expedici přizpůsobte svým potřebám. Neláká vás online expediční výcvik? Udělejte ho během cvičné expedice. Nechte své účastníky přespat na školním pozemku nebo v jiném bezpečném prostředí (se souhlasem majitele pozemku). Neplánujte cestování na druhý konec republiky. I expedice v rámci okresu může být svým způsobem výzva, například objevováním nových hezkých míst ve vašem bezprostředním okolí.
*Úpravy všech podmínek naleznete na konci tohoto článku.
3. Využijte služeb Národního centra
I my věříme, že jednoho dne tato situace přejde a zase se budeme moci setkávat alespoň v malých skupinách. Pokud nechtějí vaši účastníci čekat, až se situace zlepší, dejte jim vědět o našich otevřených expedicích. Na tenhle rok máme aktuální ještě 2 termíny od srpna do října. Bezpečnost expedic plánujeme pojistit povinným testováním a malými skupinami. Veškeré podrobnosti vám velice rádi poskytneme na požádání. Tato varianta je placená, ale každý účastník, který to potřebuje, má právo si zažádat o příspěvek od našeho Sociálního fondu.
Další z možností, kterou můžete využít, je formální zaštítění expedice Národním centrem, pokud z nějakého důvodu nemůžete pořádat školní akce. Expedice proběhne přesně tak, jak jste zvyklí, ale pod hlavičkou Národního centra DOFE.
4. Zvyšte bezpečnost expedice
I když už bude možné vyrazit do přírody, bezpečnost a zdraví je vždy prvořadé. Rizika nákazy se dají snížit drobnými opatřením, která můžou snížit riziko na únosnou míru. Týkají se zejména spaní a vaření, tj. činností, kde dochází k nejbližšímu kontaktu.
-
Otestujte se před odchodem na expedici, ideálně dvakrát. Jednou 2-3 dny před expedicí a pak samotestovací sadou těsně před startem
-
Věnujte pozornost spaní. Pokud nemá každý účastník svůj stan, můžou spát s rozestupy pod vodorovně napnutou plachtou, kde je cirkulace vzduchu vyšší nebo pod širákem. Počítejte s větší zimou než ve stanu a upozorněte účastníky (hlavně ty zimomřivější), aby si vzali teplejší spacáky nebo více vrstev. Jako tzv. bivakovací plachta se dá v nouzi použít i nepromokavá zakrývací plachta, která stojí pár korun.
-
Zajistěte, že má každý své nádobí na jídlo. Vařit by si účastníci měli samostatně či v malých skupinách a jídlo před rozdělením neochutnávat
-
Upozorněte účastníky, aby nesdíleli pití, svačinky, nedávali si ochutnat apod.
To bylo pár tipů od nás. Také se nemůžeme dočkat až (nejen s účastníky) vyrazíme do přírody. Věříme, že s přibývajícím sluníčkem se a bude lepšit i celková situace a všichni si naše expedice užijeme ještě v tomhle školním roce!
*I nadále platí pro úspěšné splnění expedic 15 mezinárodních podmínek, a to s následujícími úpravami. Úpravy jsou platné prozatím do 31. 7. 2021:
-
Podm. č. 2: Počet členů v týmu je 4 – 8 osob bez ohledu na párovou aktivitu
-
Je ale nutné dbát na to, aby byl každý člen v co nejvyšší možné míře zapojen do příprav a plnění týmových úloh
-
Podm. č. 5: Ruší se nutnost absolvovat cvičnou expedici
-
Cvičná expedice se za splněnou považuje v případě, že tým po ukončení expedičního výcviku splňuje všechny podmínky prokazující jeho připravenost na ostrou expedici – viz bod 1b)
-
Podm. č. 7: Expedice se může odehrávat i ve známém (městském) prostředí
-
Vzhledem na rizika spojena s cestováním hromadnými dopravními prostředky je možné podniknout expedici v blízkém okolí školy / místa bydliště členů skupiny nebo místa přenocování
-
Podm. č. 12: Přenocování je možné přizpůsobit prostředí, ve kterém probíhá expedice
-
Je tak možné nocovat na školním dvoře, ve školní tělocvičně nebo s povolením majitele u někoho na zahradě nebo na pozemku (školitel, účastníci)
-
Expedici není nutné zadávat do ORB několik měsíců dopředu, stačí dva týdny (kvůli pojištění účastníků)